Inimesed

MINILOENG: koer jõudis inimese kaissu katku ja hirmutavate legendide kiuste 

Keit Paju, 30. mai 2021 22:30
EESTI ESIMENE KOER: arheoloogid leidsid Pärnumaal Pulli külas tehtud kaevamistelt kolm koerahammast. Koer oli Eesti territooriumil inimese kaaslane juba 11 000 aastat tagasi.Foto: Martin Ahven

Koera roll inimese elus on aja jooksul tohutult muutunud – inimene on koera söönud, temaga jahil käinud ja temalt seltsi saanud, kuid teda ka haiguste tõttu põlanud ja kartnud. Maarjamäe lossi näitust „Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu“, mis avab põhjalikult inimese ja koera kooselu eri aegadel, tutvustas Õhtulehele kuraator Krista Sarv.

Nagu arheoloogid on avastanud, elas juba 11 000 aastat tagasi Eesti territooriumil inimeste neljajalgne kaaslane, koer, kes rändas koos nendega ringi toidu otsinguil. Esimene tõend Eesti alal inimeste juures elanud koerast on pärit Pulli külast Pärnumaal. Pulli külas elati 11 000 – 8000 aastat tagasi suuremates gruppides ning toidu leidmiseks rännati hooajaliselt. Külas tehtud kaevamistel tuli välja kolm koerahammast: need võisid kuuluda koerale, kes kehaehituselt sarnaneb tänapäeva laikaga.

Edasi lugemiseks: