Film

GALERII | Esimese kodumaise filmina jõuab kinodesse „Eesti matus“ 

Ohtuleht.ee, 13. mai 2021 09:05
"Eesti matus"Foto: Robert Lang
Pärast pikka pausi Eesti kinomaastikul tuleb 4. juunil esimese kodumaise filmina kinodesse Andrus Kivirähki samanimelise näidendi ainetel valminud komöödia „Eesti matus“. Tehes seeläbi suurejoonelise avangu kodumaisele kinokunstile.

Samal teemal

„Eesti matus“ on režissöör René Vilbre ootamatutest olukordadest ning pöörastest situatsioonidest pungil kodumaine komöödiafilm. Naerutavate ja samas ka mõtlemapanevate sündmuste keerises, lähevad lootusetult segi pulmad ja peied ning põrkub eestlaste rahvuskonservatiivne maailmavaade liberaalsete euroopalike väärtustega. 

„Tegime suure otsuse ja võtame riski tuues juuni alguses „Eesti matuse“ kinodesse. Publik on seda filmi pikisilmi oodanud ja ei saa vaatajat alt vedada,” ütleb filmi üks produtsente Tanel Tatter. „Loodame südamest, et meie film on see, mis inimesed tagasi kinno toob. Korraldame laialdase kinolevi, et film jõuaks igasse kodumaa nurka. „Eesti matus“ on rahvafilm ja see pakub meelelahutust väga laiale publikule. Karakterid on nagu oma perekliikmed, meil kõigil on peres üks selline ja see äratundmisrõõm on puhas lust. Andke meile võimalus, liigume kinoeluga edasi ja tulge palun kinno,“ sõnab Tatter.

Filmilugu rullub lahti, kui noor, kaubanduskeskustes pensionikindlustusi müüv Andres tutvub tööpostil mustanahalise tüdrukuga ja armub. Andrese uus armastatu Lee osutub aga vabameelseks maailmaränduriks, kellele eestlaste mammonaorjus ja töökultus arusaamatuks jäävad. Naiivsete unistuste tuules otsustavad noored minna laia ilma õnne otsima, ootamatult peab aga Andres minema oma vanaisa matustele ning pahaaimamatult võtab sinna ka Lee kaasa.

Matustele on kokku sõitnud kirev seltskond sugulasi ja tuttavaid ning nagu eestlastele omane, kisub kurb sündmus õhtu arenedes vägisi koomiliseks. Õhku kerkivad eestlastele ürgomased vaidlused võtavad sündmuste arenedes lausa hüperboolseid mõõtmeid, tekitades arusaamatusi ka Andrese ja Lee suhetes.

Samal teemal

19.11.2020
Legendaarse „Eesti matuse“ tähed Kersti Kreismann ja Martin Veinmann: sellist menu ei osanud küll ette kujutada
09.07.2020
GALERII | Ago Andersoni kukkumine „Eesti matuse“ võtetel: viinapudel lõi maandudes killu hambast välja
01.07.2020
GALERII | Vaata fotosid filmi „Eesti matus“ esimestest võttepäevadest
29.05.2020
René Vilbre teeb Andrus Kivirähki „Eesti matusest“ filmi