KLAVERIL VIIVE ERNESAKS: Viimati käisid Viive Ernesaks ja Martin Kõiv Vikerraadios „Virgutusvõimlemise“ saadet salvestamas veebruaris. „Üldiselt lindistame ühe korraga sisse kümme saadet. See läheb kiirelt, tund aega kõige rohkem. Mängin, nagu öeldakse – nagu sülg suhu toob,“ itsitab Viive Ernesaks lõbusalt. „Lihtsalt mängin peast – see viis, mida ma vilistada oskan, seda oskan mängida ka! Mul on ükskõik, mis helistikus need on, vahetan neid sada tükki, mul on niisugune poolabsoluutne kuulmine.“Foto: Siim Lõvi / ERR
Inimesed
19. jaanuar 2023, 13:34

Artikkel ilmus esmakordselt 25.03.2021

ÕL ARHIIV | Viive Ernesaks: miks peaks 90aastastele õnne soovima? Mina tahaks kiiret ja kerget surma – mõtle, kui armas see oleks (2)

91aastasena suri pianist, kontsertmeister ja muusikapedagoog Viive Ernesaks. Taasavaldame 25. märtsil 2021 Õhtulehes ilmunud ustuluse pianisti toonase 90. sünnipäeva eel.

„Elu on viiv. See on nii lühike, et kui nalja ka ei saa, siis on mage. Tehke ikka lollusi ja tundke elust mõnu!“ jagab pianist, kontsertmeister ja raadiosaates „Virgutusvõimlemine“ klaveril improviseeriv Viive Ernesaks oma kogemusest pika eluea nippi. Kuigi noorena ennustati talle käe pealt elueaks 64 aastat, saab ta tänavu 27. märtsil 90aastaseks.

Igihaljas Viive Ernesaks on elav tõestus selle kohta, et paras ports nalja ja naeru ning Karlssoni kombel vembutamine tagab pika eluea. Juba kohe intervjuu alguses hüüatab ta 90. sünnipäeva õnnesoovide peale lustakalt: „Võiks ju 100 olla!“

Ja lisab siis kohe õhinal: „Aga nagu Joosep Toots ütles: küll ta tuleb, ega ta tulemata jää!“

Taustal kõlavad laste kilked. „Need on mu neljas põlvkond – minu venna pojapojapojalapsed. Kõige vanem on kuuene, järgmine on neljane ja siis ühene. Me elame koos siin,“ ütleb Viive. See „siin“ tähendab Nõval Perakülas, kus on tema kodu olnud juba palju aastaid.

Edasi lugemiseks: