Inimesed

TEENETEMÄRK 2021 | Andres Ots: „Olen väga õnnelik, et esimest korda on mind tunnustatud mitte kui ainult näitlejat ja lauljat, vaid ka kui teatripedagoogi.“ 

Jaanus Kulli, täna 10:24
Andres OtsFoto: LAURA OKS
„Mina! Mulle! Mille ees? Mis nali see on?“ ei taha näitleja, laulja ja teatripedagoog  Andres Ots esilagu uskuda uudist, et ta on pälvinud presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Väheke ennast kogunud, jätkab ta: „Aga tänan väga. Oh sa poiss! Väga naljaks uudis ja muidugi liigutav.“ Lisades veel väikese pausi järel: „Tegelikult olen ka ikka väga õnnelik, et esimest korda on mind tunnustatud mitte kui ainult näitlejat ja lauljat, vaid ka kui teatripedagoogi.“

Samal teemal

Ots naerab, et on saanud elus varem kolm aumärki. „Esimese sain esinemise eest Bigbandi „Mickey`s“ solistina Moskvas Rahvamajanduse Saavutuste Näitusel, kus mind tunnustati hõbemedaliga. Lisaks olen pälvinud kaks geniaalset rinnamärki „Otlitšnik šefstvo na selje“, mida võiks eesti keelde tõlkida kui külašefluse eesrindlast. Kusjuures nende märkidega kaasnes tunnistus, millele kummalisel kombel oli alla kirjutanud toonane NSVL kultuuriminister,“ naerab värske teenetemärgi kavaler.

Kuigi Andres Otsa (76)  näitlejatest vanemad lootsid kogu hingest, et pojast ei saaks näitlejat, ei saanud nende soov teoks. „Teater oli nagu teine kodu,“ tunnistas Ots 2016. aastal Õhtulehele antud intervjuus, vihjates sellele, et näitlejatest vanematel polnud last kuskile jätta ning noor Andres veetis oma õhtuid etendusi vaadates. Nii ajaski veri rähnipoja puu otsa ja Ots on lõpetanud lavakooli kolmanda kursuse.

Kuigi enne veel enne lavakooli studeerinud aasta Tartu Ülikoolis prantsuse keelt.

Pärast lavakooli lõpetamist suunati Ots Pärnu Endalasse, kus ta oli näitleja aastatel 1968-1974 ning tuli seejärel Tallinnasse Noorsooteatrisse, kus oli laval 36 aastat.

2010. aastal koondati ta teatrist. Usutluses Õhtulehele tunnistas Ots, et mittevabatahtlik äratulek oli psühholoogiliselt võrdlemisi keeruline. „Nii keeruline, et ega ma sinna teatrisse päris vabal tahtel praegugi taha minna,“ ütles ta toona.

Pärast teatris lahkumist töötas Ots Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikoolis lavakõne õppejõuna.

Lauljana on Ots olnud tegev alates 1965. aastast. Andres Ots on laulnud tuntuks Paul Eerik-Rummo ühe ilusaima eesti armastusluuletuse „Õhus on kõike…“,  mille on viisistanud Rein Rannap, aga kogenud tuntust ka „Puuriida lauluga“, mille 1971. aastal Otsale kirjutas Aarne Oit.  

2013. aastal valisid nägemispuudega inimesed Andres Otsa ülekaalukalt parimaks heliraamatute meeslugejaks. Usutlusest Õhtulehele 2016. aastal tõdes Ots, et heliraamatute sisselugemine on näitlejale väga hea trenn. „Kui sa oled sunnitud kõva häälega kolm tundi lugema ja mitte lihtsalt lugema, vaid seejuures ka mõtlema, olema sees nendes piltides ja mõtetes, siis see on trenn,“ ütles Ots.

Aastatel 1974-1988 laulis ta Viru varietees.     

 2013. aastal  pälvis Ots Karl Adra nimeline teatriauhinna korrektse eesti keele ja kõnekultuuri eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee