EKA tudengite vaimumaailmadest tõusnud metamorfooside universumFoto: Riina Varol
Anu Saagim 17. veebruar 2021 19:32
Multiversum on Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalmoe näitus. Tudengite vaimumaailmadest tõusnud metamorfooside universum sündis moelooja Liisi Eesmaa ja kunstnik Flo Kasearu juhendamisel. Fotonäitust ja valikut parimatest teostest saab näha 18. veebruaril Viru Keskuse aatriumis. 

“Seekordne näitus viib seiklusele – see on reis eksootiliste värvide ja ekstreemsete vormide maailma. Kosmiline värvimantra, mis annab võimsa laengu,” kirjeldab kursuse juhendaja Liisi Eesmaa. 

EKA tudengite vaimumaailmadest tõusnud metamorfooside universum Foto: Riina Varol

Eksperimentaalvorm on Eesti Kunstiakadeemias läbi viidud moekursus

Igal aastal on käsitletud mõnda tööstusjäägina tekkinud materjali, mis seeläbi päästetakse prügiks  saamisest. Tudengite ülesandeks on luua jääkidest innovaatiline moeskulptuur või eraldiseisev artefakt. Sel korral oli stardipaketis 45,000 valget papptoru, mis algselt olid mõeldud maiustuste sisemiseks tugiskeletiks.

Iga kunstniku tööd iseloomustab vormiline, ideeline ja tehniline isikupära. Lisaks tavapärasele vormile, sukelduti seekord kursuse raames ka kirgaste värvide maailma. Merest sirgunud veteneitsi, keda ümbritsevad väänlevad veetaimed, miljonite aastate eest elanud sauruste selgrood, eksootiliste organismide kestad ja paljud teised teosed maalivad üle aktuaalse deliiriumi.

“Selle workshopi raames õppisid tudengid mõtlema mitmeplaaniliselt ja looma väljaspool turvalisi raame ning klassikalist algmaterjali. Alles ebamugavustsoonis olles hakkad sa tõeliselt avastama ja katsetama, see avab täiesti teised meeled,” täiendab Liisi.

“Usun, et tööd tutvustavad vaatajale lisaks värvikale seiklusele ka iga teose taga seisva noore loojanatuuri olemust. Oli põnev jälgida, kuidas kõrvuti tööd tehes igaühe mõte omasoodu liikus, takistusi ületas ning vormi omanäoliseks kujundas. Igal juhul aitas see ülesanne ja protsess tuima, valge toru elama panemisest avardada ja rikastada meeli.” mõtiskles moetudeng Karl Joonas Alamaa.

Tuhandetest papptorudest välja kasvanud imetabased olendid ja terendused kohtuvad Multiversumi paradiisi- ja külluseaias justkui imed kaugetest galaktikatest. Näitus lubab selle külastajal läbi Riina Varoli fotode rännata maailmakõiksuste vahel, mis mõjuvad täna üksnes kättesaamatu unistustena. 

EKA tudengite vaimumaailmadest tõusnud metamorfooside universum Foto: Riina Varol

Näituse avamine toimub Viru Keskuse aatriumis 18. veebruaril kell 16.00, külastamine on tasuta. Näitus jääb avatuks 28. veebruarini, mille järel on fotod eksponeeritud keskuse teisel korrusel 30.aprillini.

Kunstnikud: Karl Joonas Alamaa, Anete Pedaru, Anna-Maria Beketova, Marin Nooni, Rita Volkov, Mirjam Mõttus, Piret Roos, Grete Rattasepp, Liisa Torsus, Mirell Vinnal, Killu-Triin Pajumets, Liilia Pilden, Kärolin Raadik

EKA tudengite vaimumaailmadest tõusnud metamorfooside universum Foto: Riina Varol

Kunstiline juht: Liisi Eesmaa

Fotod: Riina Varol

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu

Produktsioon: Piret Puppart, Triin Amur

MUAH: Mari-Ly Kapp
Modell: Nnenna Obiekwe (Agency Icon)

Graafiline disain: Villem Sarapuu, Laura Merendi