Näituse “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” avamineFoto: Martin Ahven
Ohtuleht.ee 26. jaanuar 2021 16:33
Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis avati “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”, mille juhatasid sisse päris loomad!

Näitus pakub seninägemata ülevaadet, millised loomad on kõndinud pealinna tänavatel ning elutsenud tallinlaste fantaasiates ja külje kõrval. Seekord pole fookuses kassid ega koerad, vaid hoopis muud elukad – ka need, keda ei oskaks enam Tallinna tänavatel ja karjamaadel ettegi kujutada.
 
Näituseruumi on ehitatud keskaegne linnatänav, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel avatakse aga metsikute ja taltsutamata loomade maailm. Jutuks tuleb, millist eksootikat tõid linlase ellu rändtsirkused ja kuidas nägid välja tänavad, kui seal sõitsid sajad voorimehed. Päevavalgele tuuakse ka elukad, kes elasid linlaste fantaasias või siis voodilinade vahel.
 
“Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos” on loonud Nukufilmi kunstnikud ja butafoorid, kes on kujundanud ühtaegu mängulise, aga ka tõetruu ruumikogemuse. Kohtumist vaatajaga ootavad rõivastatud siga, Kalamaja randa eksinud küürvaal, ükssarvikust inspireeritud raamaturiiul ja kari rotte. Elajate kohta saab teadmisi ammutada mängides – pane ise kokku kimääre, leia pühakute ja loomade paarid, kasuta luuvurri või proovi kaela searange.