Saund

Suri tunnustatud kontsertpianist ja muusikapedagoog Eevi Ross (1)

Ohtuleht.ee, 5. jaanuar 2021 11:14
Eevi RossFoto: Ervin Pabbo
30. detsembril suri 86aastasena tunnustatud kontsertpianist ja pedagoog Eevi Ross.

Eevi Ross oli pianist, kelle kirg klaverimuusika vastu algas varajases nooruses ning kestis elupäevade lõpuni, tõdeb kommunikatsiooniettevõte Corpore pressiteates. Tartus sündinud ja imelapseks peetud Eevi alustas klaveriõpinguid üheksa-aastaselt Tartu Kõrgemas Muusikakoolis.

Samal teemal

Ross lõpetas 1952. aastal Tallinna Muusikakooli Erna Saare klaveriklassis ning 1957. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi professor Bruno Lukki klaveriklassis. Oma esimese soolokontserdi andis Eevi Ross 1958. aastal Estonia kontserdisaalis. Lisaks soolokontsertide andmisele töötas Ross Estonia Teatri kontsertmeistrina ja esines Eesti Riiklikus Filharmoonias solisti ja ansamblipartnerina.

Eevi Rossi peamiseks ansamblipartneriks sai tema abikaasa – klarnetist, dirigent ja arranžeerija Aleksander Rjabov, kellega koos asutati 1976. aastal klassikalise muusika ja džässi fusiooni viljelev ansambel Synthesis. Aastani 1982 tegutsenud ansambel esitas eri ajastute ja stiilide muusikat, tutvustas eesti heliloojate loomingut ning salvestas muu hulgas Eesti Raadiole Ester Mägi „Dialoogid” ja Heino Jürisalu II kvinteti Honeggeri „Rapsoodia”. 1983. aastal ilmus LP „Dialogues” (Melodija). 

1980. aastate lõpul algas Eevi Rossi koostöö soome klassikalise muusika tippu kuuluvate lauljatega nagu Taru Valjakka, Harry Dahlström, Erna Spoorenberg, Johanna Tuomi jpt. 

Eevi Ross oli armastatud pedagoog. Aastatel 1950–2000 töötas ta Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis klaverisaatja, erialaõpetaja ning kammeransambli õppejõuna ning andis meistrikursusi lisaks Eestile ka mitmel pool Soomes. Eevi Ross on veel koostanud ja produtseerinud mitmeid CD-sid ansambli Synthesis ning Aleksander Rjabovi džässiansambli salvestustest.

Ross oli Eesti Interpreetide Liidu liige ja Eesti Klaveriõpetajate Ühingu liige. 

Eevi Ross oli pianistina tegev kõrge elueani. Viimastel aastatel oli tema kava „Soovikontsert armastatud klaverimuusika“ väga populaarne muusikakoolides. Viimati oli võimalik kuulata Evi Rossi soolokontserti 1. juulil 2014 Kadrioru lossis. 

Eevi Rossi jäävad leinama tema tütar, endine raadiohääl Kadi Veldi ning džässlauljatarist tütretütar Susanna Aleksandra Veldi. Eevi Rossi ärasaatmine toimub Tallinnas Jaani kirikus, laupäeval. 9.01.21 kell 14.00, kogunemine algab kell 13.30.