Peeter Helme Tags: Peeter HelmeFoto: Stanislav Moshkov
Ohtuleht.ee 26. detsember 2020 22:05
Mõned päevad tagasi teatasid Sass Henno ja Andra Teede, et on otsustanud Eesti kirjanike liidust välja astuda, kuna liit ei heitnud enda seast välja Peeter Helmet. Nüüd on aga kirjanikud teinud liidule pöördumise, millega soovitakse uut hääletust. Õhtuleht avaldab kirjanike pöördumise.

"Lugupeetud Eesti Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev ja Eesti Kirjanike Liidu eestseisus
 
Oleme veendunud, et Peeter Helme on oma tegevusega rikkunud Eesti Kirjanike Liidu põhikirja p. 10c (EKL liige ei tohi oma tegevuse ja käitumisega kahjustada EKL mainet) ning meile on arusaamatu EKL eestseisuse otsus jätta lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdi mõistetud Peeter Helme liidust välja arvamata. Peeter Helme ei ole vabandanud, selle asemel on ta kirjaniku ametit kilbina kasutades püüdnud oma käitumist õigustada.

Väga kahju oleks meil välja astuda 1922. aastal asutatud Eesti Kirjanike Liidust, mis on Eesti ainus üleriigiline kirjanike ametialane ühendus. On kahetsusväärne, et mitmed nimekad kirjanikud on seoses Helme liitujätmise otsusega juba protesti märgiks oma lahkumisavalduse esitanud.

Avalikkuse laialdane pahameel EKL eestseisuse 21. detsembri otsuse üle on mainekahju muutnud eiramatuks ja vaieldamatuks. Hetkel on meil raske oma liitujäämist põhjendada, seda nii oma südametunnistuse ees kui ka ajakirjandusele.

Lastevastased seksuaalkuriteod on sedavõrd tõsine teema, et selle retoorilisest hukkamõistmisest EKL eestseisuse poolt meie arvates ei piisa.

Nõuame Peeter Helme väljaarvamiseks eestseisuse kordushääletust esimesel võimalusel ning palume seejuures lähtuda teadmisest, et põhikirjas p. 14 ette nähtud kahenädalase etteteatamisaja tingimus on juba 21. detsembri hääletuse eel täidetud."
 
Alla kirjutasid:

Kristiina Ehin

Ly Seppel-Ehin

Viivi Luik

Jaak Jõerüüt

Mika Keränen

Andrus Kivirähk

Ilona Martson

Elo Viiding

Ilmar Lehtpere

Krista Kaer

Tiia Kõnnussaar

Helvi Jürisson

Piret Raud

Arne Merilai

Sirje Kiin

Tiia Toomet

Jaan Kaplinski

Aino Pervik

Triin Soomets

Anti Saar

Meelis Friedenthal

Valeria Ränik

Mihkel Raud

Jaanus Vaiksoo

Jüri Talvet,

Rein Veidemann

Jürgen Rooste

Imbi Paju

Kaarel Väljamäe

Tiina Ann Kirss

Kadri Kõusaar

Mart Juur

Katrin Pauts

Eva Koff

Detsembris toimunud eestseisuse koosolekuls otsustas Eesti Kirjanike Liit, et ei heida lapseealise seksuaalses ahvatlemises süüdi mõistetud kirjanik Peeter Helmet liidust välja,

Aprillis esitas prokuratuur Postimehe endisele peatoimetajale ja kultuuritegelasele Peeter Helmele süüdistuse lapseealise seksuaalses ahvatlemises. Novembri lõpus mõistis Harju maakohus Helme süüdi, karistades teda aasta ja nelja kuu pikkuse tingimisi vangistusega, aga lubas otsuse edasi kaevata. 

Viimasele on apelleerinud seni liidu liikmed, kes on Helme välja heitmise vastu, kuna kohtuotsus ei olnud jõustunud.