Video: Vahur Laiapea
Film
12. detsember 2020, 18:00

VAATA FILMILINASTUST! | „AFGANISTAN. VANGIS JA VABADUSES“: surmahirm tegi Nõukogude sõdurist moslemi. Võtete ajal sattus režissöör relvastatud terroristide küüsi

Õhtulehe veebis on nüüd Eesti laiemal avalikkusel esmakordne võimalus näha dokfilmi „Afganistan. Vangis ja vabaduses“. Režissöör Vahur Laiapea koos kohaliku sõbraga sattus seda tehes Afganistanis terroristide küüsi: nad pandi ahelatesse ja viidi mahalaskmisele. Laiapea ei tea tänini, kas teda võis reeta selle filmi peategelane: endine Nõukogude sõdur.

Dokfilmi peategelane, endine Nõukogude sõdur Bahretdin Hakimov oli Afganistanis teadmata kadunud üle kolmekümne aasta. „Nõukogude Liidu invasiooni ajal Afganistani 1979.–1989. aastal langes vangi või jäi teadmata kadunuks 417 Nõukogude sõdurit. Keegi ei tea täpselt, mitu neist elab praegu veel Afganistanis,“ räägib Laiapea.

Dokfilmi režissöör ja ühtlasi operaator Vahur Laiapea filmis Hakimovit 2016. aasta sügisel Heratis. Laiapea arutleb: „Kas ma filmisin venelast või afgaani, mõrtsukat või ohvrit, vaba meest või vangi? Reeturit? Võib-olla neid kõiki.

Hakimov ütles, et tal ei tulnud õhtul und, kui ei saanud päeva jooksul piisavat hulka afgaane tappa. Ta ütles, et Afganistanist on saanud tema teine kodumaa, et ta peab afgaanidest lugu ja austab nende soovi võidelda oma maa vabaduse eest. Samas igatses Hakimov väga Venemaa järele ja tahtis ühel päeval sinna tagasi pääseda.

Hakimov langes sõja ajal haavatuna mudžaheedide kätte vangi. Surmahirm tegi temast moslemi. Sõdis koos afgaanidega venelaste vastu. Hiljem sai temast talib. Ja alles 2013. aastal said sugulased Venemaal teada, et ta on elus.“

TEADMATA KADUNUD: Režissöör Vahur Laiapea (paremal) intervjueeris Afganistanis endist Nõukogude sõdurit Bahretdin Hakimovit, kes oli teadmata kadunud üle kolmekümne aasta. Foto: Mohsin Ayoobi

2017. aasta aprillis läks Laiapea taas Afganistani, et filmida teist endist Nõukogude sõdurit, Hakimovi sõpra Mullah Naeemi, kelle vene nimeks on Maksim Vassiljev. Ent siis võtsid asjad eluohtliku pöörde. „Hakimovi soovitatud Talibani komandör Mullah Karim, kes pidi mind ja minu afgaani kolleegi Mullah Naeemi juurde viima, seadis tee peale varitsuse. Meid võeti kinni, lavastati tapmine, anti järgmisel päeval üle Afganistani julgeolekule,“  räägib Laiapea.

„Ma ei tea seniajani, miks talibid meid ellu jätsid. Ma ei tea, kas meid reetis Mullah Karim üksi või tegi seda ka Hakimov. Kas ka tema sai osa rahast, mille Mullah Karim minult ära võttis? Ma ei tea isegi seda, kas praegu, 2020. aasta detsembris Hakimov, Vassiljev, Mullah Karim ja need talibid, kes meid valmis kaevatud haua äärde viisid, veel elus on.“ 

Dokfilmi „Afganistan. Vangis ja vabaduses“ on seni näidatud viiel-kuuel festivalil.