Raamat

„PUUDUTA MIND“ | Kuidas läbi kogemuste ja avastuste muuta oma elu mõttekaks? 

Toimetas Anu Saagim, 7. detsember 2020 17:46
Õnne valem on lihtneFoto: ÕL
Kas olla õnnelik on piisav elueesmärk? Kas on vaja otsida elu mõtet? Või oleks ehk targem elada nii, et läbi kogemuste ja avastuste muutuks su elu mõttekaks? Neile ja paljudele teistele sügavatele küsimustele otsib soome filosoofiadoktor Frank Martela oma raamatus “Imeline elu”vastust. Ladusalt, humoorikalt ja põhjalikult kirja pandud avastused võtavad lugeja kaasa ja suunavad edasist arutlust iseendaga.

Teerajad tähendusrikkama eluni

Samal teemal

“Tähendusrikkama eluni jõudmiseks võib leiduda mitmeid teid. Kuid mulle tundub, et üldiselt on kaheks peamiseks selleni viivaks rajaks ikkagi sideme loomine enda ja teistega. Endaga lood sideme autentsuse ja meisterlikkuse abil, teistega lood sideme lähisuhete ja positiivse panuse andmise kaudu. Endaga loodud hea side toob isiklikku rahuldust. See seisneb autentsuses, oskuses teha autonoomseid valikuid, mis järgivad sinu huve ja väljendavad nii sõnade kui ka tegude kaudu seda, kes sa tegelikult oled. Sa ei kohandu väliste ootustega, vaid jääd endale truuks. Meisterlikkusega seondub see samuti, kuna sa õpid end üha paremini tundma ning suudad oma värskelt leitud enesetundmist, oskusi ja tugevaid külgi edukalt rakendada igapäevaelus, mis tuleb kasuks enesearengu koha pealt,” kirjutab Martela oma raamatus.

Sideme loomine teistega seisneb sotsiaalse eneseteostuses

Oled seotud inimestega, kellest hoolid, ja lood häid suhteid, ja leiad aega nende jaoks, keda armastad. Kuid ühtlasi tunnetad, et annad oma eluga positiivse panuse teiste inimeste ellu ja suudad midagi muuta, vähemalt natuke. Seotuse ja oma panuse andmisega muudad oma elu tähendusrikkaks, kuna sa tähendad midagi teiste jaoks. Too nõuanne puudutab küll vaid tähendusrikka elu sotsiaalselt rahuldustpakkuvat külge.

Mõttekas elu seisneb selles, et teed enda jaoks mõttekaid asju. Neid mis on isiklikult rahuldustpakkuvad ja viisil, mis muudab su teiste jaoks tähendusrikkaks ja mis on ka sotsiaalselt rahuldustpakkuv.

“See sõltub muidugi sinust, millise vormi need kaks põhilist teed sinu jaoks võtavad; need sõltuvad vaid sinu isiklikest huvidest, väärtustest, oskustest ja elusituatsioonist. Ainult sina saad oma pingutuste abil need väärtused – autonoomia, kompetentsus, seotus ja heasoovlikus – ühendada oma elu spetsiifika ja võimalustega,” kirjutab ta.

“Sinu kaastundlik ja poliitikast huvituv sõber võib kasutada oma kõneosavust (eneseteostus) tolle aate edendamiseks, mida ta tähtsaks peab (sideme loomine teistega). Sinu muusikaandega kolleeg võib oma garaažis kitarri mängida (eneseteostus) ja leiab rõõmu koos sõpradega musitseerimisest (sideme loomine teistega). Haigla koristaja võib nautida oma töö konkreetseid tulemusi (eneseteostus), mis aitab iga patsiendi tuba puhtana hoida (sideme loomine teistega)," selgitab raamatu autor.

"Paljude jaoks meist on lapsevanemaks olemine nii eneseväljenduse kui panuse andmise kanaliks ning see kehtib ka paljude inimeste hobide ja vabatahtliku töö kohta. Mõni su elu külg võib rahuldada ühte vajadust ja teised küljed rahuldavad mõnd teist. Kui sul on väga huvitav, aga üksildane töö, annab seda kompenseerida vabal ajal suhete loomisesse panustamisega. Aga asugu sa oma eluga ükskõik kus, alati on kasulik mõelda, mil viisil saaksid sina enda väljendada ja maailmale oma panuse anda.”

Tegele sellega, mis sul on

“Kord tegin ühe uuringu käigus vaatlusi hooldekodudes ning üks seal nähtud stseen on mulle igaveseks meelde jäänud: kaks sealset eakat elanikku olid enda hooleks võtnud voodipesu kokkuvoltimise, mis varem oli personali tööks. Need naised suhtusid oma ülesandesse keskendunult, kaasahaaratult ja täie tõsidusega,” toob ta näite, et hooldekodu elanikena oli neil vähe võimalust oma panust anda, kuid siin oli üks võimalus midagi tagasi anda ja kergendada nende õdede tööd, kes neid nõnda palju aitasid.

Voodipesu kokkuvoltimine pole iseendast keeruline töö ja muidugi ei tasu seda võrrelda Mandela saavutustega. Ent nende elutingimusi arvestades oli tegu täiusliku võimalusega rahuldada vajadust oma panust anda. Kuna nende tööl oli nüüd tähendus õdede silmis, suurendasid nad enda elu tähendusrikkust.

Õnne valem on lihtneFoto: ÕL

Sea endale tähendusrikkuse osas standardid, mis sinu elule ja tingimustele sobivad

Kui oled õnnistatud võimalustega olulise panuse andmiseks, tähenduslike suhete loomiseks või maailmaklassist meisterlikkuse saavutamiseks milleski, mis näib eneseväljendamise kohalt sobivat, siis võid muidugi seada endale kõrged sihid, mis sunnivad ennast ületama ja võimatut püüdlema. Kui sul on hulgaliselt ressursse, olgu need siis rahalised, sotsiaalsed, intellektuaalsed või millised iganes, siis kasuta neid parimal moel ja anna vastu vähemalt sama palju, kui oled teistelt saanud.

Kui oled aga suuremas kitsikuses, siis ürita ära kasutada seda, mis sul on, ja proovi saavutada midagi tehtavat: mis iganes tähendust, mis sinu olukorras võimalik näib. Tähendusrikkus ei seisne vaid saavutamises, sest olemasoleva väärtustamine on vähemalt sama tähtis.

Kui oskad ära tunda tillukesi tähendusrikkuse allikaid, mis on su elus juba olemas, ning neid väikesi viise, kuidas saaksid oma suhteid ja panuse andmist, meisterlikkust ja eneseväljendamist parandada, siis enamiku jaoks meist piisab sellestki, et tekiks tunne: meie elu on elamist väärt.

"Klatšiminutid - aastalõpu eri" - juuni 2020 Foto: Rauno Vahtre
"Klatšiminutid - aastalõpu eri" - juuli 2020 Foto: Rauno Vahtre

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee