MEIE OMA JOHANNES: ETV sarjas „Õnne 13“ kehastas Kaljo Kiisk kingsepp Johannest 14 hooaega jutti. „Kui nii suur auditoorium, üle 100 000 inimese, sind teab, on see väga kõva sõna,“ tunnustab filmikriitik Jaak Lõhmus. „Ükski Eesti filmitegija pole rahva hulgas nii tuntud ja tuntav kui Kaljo Kiisk.“Foto: Ülo Josing / ERR
Inimesed
6. detsember 2020, 22:30

Oma 17 linateosega oli kellamees Liblet ja kingsepp Johannest kehastanud Kaljo Kiisk Eesti viljakaim filmilooja

„Ükski Eesti filmitegija pole rahva hulgas nii tuntud kui Kaljo Kiisk.“

„Süda kibeleb, aga pea on siiski sedavõrd korras, et saab aru: vanamees, filmiga ära enam jända,“ tunnistas režissöör ja näitleja Kaljo Kiisk aastal 2004 Õhtulehele. Elu jooksul 17 mängufilmi lavastanud mees oli tolle usutluse publiku jaoks ikkagi eelkõige Eesti kuulsaim kellamees või Eesti tuntuim kingsepp. Või mõlemad korraga. Ainuõigeks peetud Kristjan Lible või Johannes Saarepera.

„Loomulikult on minu esimene mälestus Kaljo Kiisast „Kevade“ film, kus ta mängis Liblet,“ meenutas näitleja Anne Veesaar, Kiisa kolleeg telesarjast „Õnne 13“ konverentsil „Kaljo Kiisk – kingsepp, kellamees, režissöör“, kus vanameistri elust ja tööst rääkisid tema kaasteelised. „Teine teadmine tuli siis, kui nägin mängufilmi „Hullumeelsus“ – see on minu jaoks parim Eesti film. Ja siis ma viisin need nimed ja näod kokku ja mõtlesin, kuidas see kodukootud filosoof, muhe vanamees, kuidas tema on teinud filmi „Hullumeelsus“? Kolmas kohtumine oli Kaljo Kiisa autogrammiga – ta oli Tallinna riikliku konservatooriumi lavakunstikateedri IX lennu riigieksami komisjoni esimees. Sain draamanäitleja diplomi, mille on allkirjastanud Kaljo Kiisk.“

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99