Hans MiilbergFoto: Rahvusooper Estonia
Toimetas Annika Erg 2. detsember 2020 22:56
Rahvusooper Estonia teatel suri 2. detsembril teatri kauaaegne solist Hans Miilberg. Laulja oli 75aastane.

„Estoonlased jäävad mäletama Hans Miilbergi kui vana kooli lavaisiksust, kelle sära on aegumatu,“ seisab rahvusooperi järelhüüdes.

Üle 40 aasta pikkust lauljateed jääb kaunistama 60 rolli, millest viimaseks jäi nimiosa lavastuses „Operetikuningas Imre Kálmán“.

Pärnumaalt pärit Hans Miilberg lõpetas 1978. aastal  Tallinna Riikliku Konservatooriumi, laulis aastail 1972–77 Eesti Raadio segakooris ning oli Estonia teatri koosseisuline solist aastail 1977–2006. Lisaks sellele esines kammer- ja estraadilauljana nii Eestis kui rahvusvahelistel lavadel, samuti tegi kaasa sõnalavastustes, filmides ja telelavastustes.

Miilbergi pikka ja säravasse rollinimistusse kuuluvad don Giovanni, krahv Almaviva, Papageno ja don Alfonso (Mozarti „Don Giovanni“, „Figaro pulm“, „Võluflööt“ ja „Così fan tutte“), Poeet (Rossini „Türklane Itaalias“), Kapellmeister (Cimarosa „Kapellmeister“), Štšelkalov (Mussorgski „Boriss Godunov“), Buff (Mozarti „Teatridirektor“), Schaunard (Puccini „Boheem“), Mustafa Bei ja Aristide (Ábrahámi „Savoy ball“), Florimond (Kálmáni „Montmatre’i kannike“), Cliff (Kanderi „Kabaree“), van Gogh (Fridi „Van Goghi kirjad“), Lempelius (Tubina „Reigi õpetaja“), Zupán (Kálmáni „Krahvinna Mariza“), Kiir (Vinteri „Kevade“), kohtunik Aristide (Porteri „Can-can“), Peaminister ja Maître (Straussi „Viini veri“), Osgood Fielding ja Bienstock (Styne’i „Sugar“), Parun Zeta (Lehári „Lõbus lesk“), Josef Kuhbrot, Karl (Künneke „Onupoeg Bataaviast“) jpm.

Hans Miilberg 2017. aastal ajakirjale Eesti Naine antud intervjuus: „Mul on piisavalt ilus minevik. Olen olnud teatris koos huvitavate näitlejatega, tõeliste isiksustega Estonia teatri kuldajal. See on ja jääb.“