Nahale pane seda, mida julgeksid panna ka suhu
Anu Saagim 30. november 2020 16:54
"Nõiarahvas oleme me olnud pikalt, kuid kahjuks on viimase 100 aastaga taimetarkused hääbumas. Paljud ei soovi enam ise mõelda ning pöörduvad iga murega kohe apteeki, et mingi tablett probleemi lahendaks ja keegi teine vastutaks,” tõdeb joogatreener ja loodusterapeut Mai-Liis Kivistik, kellel on kurb ka näha, kuidas hirmutatakse inimesi nii, et nad ei julge enam ise metsast midagi korjata. Näiteks on tema jaoks müstika väide, et kevadist karulauku ja piibelehte võiks sassi ajada – karulaugul on ju spetsiifiline küüslaugulõhn. Inimene aga ehmub ja loobub üldse katsetamast.

Iga Eesti taim on väärtuslik

Mai-Liis on kindel, et iga Eesti taim on väärtuslik, ka mürgised taimed, sest on seisundeid, kus mürk ravib. “Mulle meeldib mõelda, et kui taime kutsutakse umbrohuks, siis seda parem see taim on ja seda rohkem on meil seda vaja,” märgib ta.

Tema sõnul taimed suhtlevad meiega. “Tuleks märgata, mis kasvab mu enda maja ees, siis saab aimu, mis muret lahendada oleks vaja kas endal või lähedasel, kes sinuga koos elab. Linnas muidugi on see veidi keerulisem, sest roheala on vähe ja kortermajadel korruseid palju,” räägib ta ja soovitab huvi korral lugeda Daniel Chamovitzi raamatut “What a Plant Knows”, see annab kinnitust, et taimel on samad tajud, mis inimesel.

Ta ütleb, et taim tuleb alati meid õpetama. “Näiteks angervaks meeldis mulle mitu aastat teena, aga enam ma seda lihtsalt ei taha. Angervaks toetab intuitsiooni kuulamist ning mina olen jõudnud tänu Herbazeni loomisele kohta, kus teen kõik otsused puhtalt sisetunde baasil. Angervaks sai oma töö tehtud, aga sellegipoolest hindan teda omaduste poolest endiselt ja olen mitmetesse toodetesse ka sisse põiminud,” toob ta näite.

Loodus toetab inimest

Mai-Liis selgitab, et herbaatik ehk loodusterapeut mõistab taimi ja loodust, oskab seda märgata ning oskab vajadusel raviplaani koostada. “Kõigel meiega toimuval on alati tähendus. Oluline on jõuda juurpõhjuseni ning pakkuda siis sobiv ravimtaimede abi loodusest. Kiireid lahendusi siin ei ole, sest taimed toimivad iga organismiga erinevalt ning tulemused on tänu sellele ka ajas varieeruvad,” tõdeb ta.

Inimene saab nii kehaliselt, psüühiliselt kui energeetiliselt olla kas tasakaalus või tasakaalust väljas. Hea enesetunde ja tasakaalu puhul oleme rõõmsad, energiat täis ja keha töötab suurepäraselt. Tema sõnul ei saa keskenduda ainult taimedele või toitumisele või treeningule. Tervik on oluline – tuleb võtta vastutus kogu oma heaolu eest, minnes tagasi looduse juurde. “Kindlasti on see pikk teekond, kuid usun siiralt, et organism suudab end ise tervendada, kui vaid õigesti toetada,” on Mai-Liis kindel.

Esimesed sammud tervislikuma elu poole

Mida igaüks saab loodusega kooskõlas elamise jaoks teha, on näiteks tarbida piisavalt vett, süüa juurvilju ja toorest, liikuda ning värskes õhus viibida. “Vähemalt kord nädalas võiks ideaalis metsa jõuda. Seal on hoopis teine tempo kui linnas,” soovitab ta. “Loodus toetab inimest, kui vaid märgata ja vastu võtta. Märgid on kõikjal meie ümber.”

Kusjuures üks Jaapani uuring kinnitab, et 20-minutliline metsamaastiku vaatamine vähendab stressi 13%. “Meil on imelihtne isegi igapäevaselt metsa jõuda, sest kõik paigad on nii lähedal, aga jällegi on see kättevõtmise asi. Lihtsam on alati kodus diivanil istuda,” ütleb Mai-Liis.

Vaadata tasub üle ka enda nahahooldustoodete sisaldus

“Looduskosmeetika on üsna keeruliselt seadusandluse poolt reguleeritud. Teisisõnu otsest seadust ei ole, mis kirjutaks ette, mis täpselt on looduskosmeetika ja mis mitte. Mõnel juhul nimetatakse isegi väikse loodusliku toorainega toodet looduslikuks. Soovitaksin alati jälgida koostist. Koostisaine puhul kasutatakse koostisainete ühtseid nimetusi (nt INCI – rahvusvahelise kosmeetikavahendite koostisainete nomenklatuur). Juhul, kui seal on mõni segane sõna, siis kindlasti vaata see internetist järgi, et olla kindel ohutuses. Koostisainete loetelu märgitakse nende lisamise ajal kaalu järgi kahanevas järjekorras,” soovitab ta jälgida. Sama lugu on kodukeemiaga – pole mõtet minna üle looduskosmeetikale ning pesta nõusid edasi mingi julma keemiaga.

Et astuda veel sammuke edasi looduslikuma eluviisi poole, soovitab Mai-Liis õppida tundma kõige levinumaid ravimtaimi ja jätta eksootilised toidulisandid ostmata.

Mõned suurepärased näited, mida saab edukalt panna ka söögilauale smuuti, salati või supi sisse:

Nurmenukk ja C-vitamiin (ainus taim, mis hoiab endas igas olekus oma C-vitamiini taseme).

Nõges on kaltsiumi-, magneesiumi-, raua- ja ränirikas. Lisaks puhastab nõges verd, toetab vere hüübimist ning leevendab väsimust. Imetavatel emadel aitab nõgesetee joomine suurendada rinnapiima hulka. Kasutada kuuridena.

Põldosi ja tema võimekus kollageeni tootmist kehas toetada (ränirikas). Takistab veresoonte lupjumist, põletikuvastane ja viib vedelikku kehast tursete korral välja. Kasutada kuuridena.

Võilill ja kehapuhastamine.

Nahale pane seda, mida julgeksid panna ka suhu

Kokkuvõttes ütleb Mai-Liis, et peaksime nahale panema vaid seda, mida me hea meelega ka suhu paneksime, sest kõik, mis puutub kokku nahaga, imendub ülikiiresti meie vereringesse. Ravimtaimedel on lisaks muudele headele omadustele nagu põletikuvastasus, antiseptilisus, naha tugevdamine, ja kollageeni tootmise toetamine ka terapeutiline toime, mis kokku on inimese nahale ideaalne kooslus.

“Me oleme loodusega üks ehk sarnasuse printsiipi järgides, sobivad ravimtaimed meie energiavälja tugevate väge andvate toetajatena. Tihti piisab lihtsalt taime käes hoidmisest, et juba mõju tunda oleks. Ravimtaim on olnud inimese kõrval aastasadu, mis tähendab omakorda, et tema mõju on kordades parem ja tugevam kui mõne laboris sünteetiliselt loodud toote puhul. Keha aktsepteerib seda kiiremini,” selgitab ta.

Hea näitena toob loodusterapeut Mai-Liis välja loodusliku kreemdeodorandi, mida oleks kõigile vaja. “Ma siiralt tahaks, et iga ema räägiks oma lapsele deodorantide kahjulikkusest ja sellest, mis seal sees päriselt on. Kreemdeodorandid on ilma metallideta ja kemikaalideta. Enamasti sooda või tärklise baasil. Igaüks saaks soovi korral ka kodus ise teha. Julm on mõelda, et kasvavas eas noored lasevad otse lümfisüsteemi 72 tundi kaitsvat deodoranti,” tõdeb ta.

Loodusterapeut Mai-Liis Kivistik Foto: Erakogu
"Klatšiminutid" - aastalõpu eri Foto: Rauno Vahtre