Vahel käituvad mees ja naine nagu kass ja koerFoto: ÕL
Toimetas Anu Saagim 28. november 2020 18:55
Suhteekspert Jana Paulmanil ilmus hiljuti raamat “Kui naine armastab meest”, kus naine jagab avameelseid kirju mehega oma salajastest unistustest, valust ja õnnest.

Avaldame raamatust kaks kirja mehele, mis räägivad sellest, kuidas naised ja mehed teineteist mõistavad ning millest võivad tekkida arusaamatused.

Mehed on Marsilt, naised Veenuselt

Kallis Mees, nagu kirjutasin, on meie teel olnud ka palju takistusi ja arusaamatusi, palju mõistmatust, mis viib meid tülideni välja. Olen kuulnud väljendit, et mehed on Marsilt ja naised Veenuselt. Miks me mõnikord üksteist ei mõista? Mina kui naine arvan, et meie mõttesuunad ja eesmärkideni jõudmine on erinev ning see tuleneb sellest, et meestel on üldine mõtlemine, naistel seevastu detailne mõtlemine.

Meeste nägemused on mastaapsemad, panoraamsemad, naistel pigem detailirohked ja nüansirikkamad. Meestel on rohkem arenenud mõistuspärane mõtlemine, naistel intuitiivne ehk tunnetuslik mõttemaailm. Nii naistel kui meestel on oma tarkus. Nimetagem seda „kõhutarkuseks”. Kõhutarkus sellepärast, et kumbki otsustab vastavalt oma kõhutundele. Aga kõhutunne on naistel ja meestel täiesti erinev.

Kui võtta asja freudilikult, siis otsuseid tegema ja midagi looma, arendama ja ehitama ajendab ka seksuaalenergia, mis annabki selle power’i, kus mehed lähevad maid vallutama ja naised ilu looma. See on ürgne instinkt ja aju pingpong ühes kompotis. Paraku tekitab see ka segadust, sest seksuaalenergia võib olla nii loov kui ka purustav. Kui see on tasakaalust väljas, siis tekib konflikt. Võib tekkida ka isiksuse konflikt.

Olen oma elus näinud olukordi, kus mehed ei tule oma probleemidega toime ja seetõttu elavad nad ennast naiste peal välja. Nad karjuvad, süüdistavad, otsivad naises oma probleemi allikat. Mehe seksuaalenergia võtab purustava mõõtme, sest mees pole oma probleemile lahendust leidnud. Kui naine sellest aru saab, teeb ta mehele väikse kalli ja katab ta üleni armastusega. Kui ta aru ei saa, siis ongi majas kahepoolne riid, sest naine solvub mehe liiga jõulise eneseväljenduse pärast.

Pean siinkohal tunnistama, et ka mina pole alati olnud küllalt taiplik, arvates, et mees, kes minu peale karjub, on minu peale millegipärast vihane. Siin tulebki see mõttekoht, kus mehed ja naised omavahel ei klapi. Tegelikult on naistega sama lugu. Kui naine on tasakaalust väljas ja ei tule toime oma probleemidega või ei saa neid lahendada, siis hakkab ta nutma. Mees aga tõlgitseb seda enda jaoks kui elavat süüdistust: talle tundub, et on naist kuidagi alt vedanud ja seetõttu ta kas põgeneb olukorrast, jättes naise oma tasakaalutusega üksi, või siis läheb omakorda tasakaalust välja ja saab vihaseks. Tegelikult piisaks ainult väikesest ärakuulamisest, sest naine vajab selles olukorras hoopis rääkimist.

Kallis Mees, mõista, et naised ei oska ennast teisiti maandada kui nuttu lahistades. Võta siis see väike õnnetusehunnik sülle, kaisuta natuke, kuula ta mure ära. Selle peale kingib naine sulle maailma ilusaima naeratuse ja võib-olla midagi veel paremat. Naine on alati tänulik, kui mees on hea kuulaja. Mees on jälle omakorda tänulik naise armastuse eest.

Naine ja mees on suhtes võrdsed

Tere, kallis Mees!

Teeme ühe asja kohe algul selgeks, siis ehk edaspidi pole sellega probleeme. Olen otsekohene inimene ja nagu avaldan neid asju, mis mulle meeldivad, nii on parem rääkida ka asjadest, mis häirivad.

Kui juba sellele teele sai mindud, Sind oma südamesse vastu võetud ja isegi suudeldud, siis on naeruväärne pärast siiraid tundeavaldusi hakata mulle mingit cool-meest mängima ja mu esimesi kirju (milles veel polnud neid tundeid sees) meenutama. Kui ma juba ise selle tempo lisasin, tähendab leidsin, et on õige aeg ja sa väärid seda. Armastuses pole gurusid ja õpilasi ega isandaid ja vasalle, vaid on kaks võrdset partnerit. Ma ei hakka kunagi Su õpilaseks. Kui tahan midagi õppida, õpin märkamatult, aga võrdse partnerina. On mees ja naine võrdsete partneritena, aga mitte Suur isa, kes õpetab noort ja naiivset tütrekest.

Sina tulid mehena minu juurde ja avasid tee meie armastusele. Mina naisena võtsin Su vastu ja avaldasin ka lõpuks omi tundeid. Nüüd aga tekkis küll tunne, et oleksin pidanud oma suu kinni hoidma ja Sinu taktikepi järgi alles vähehaaval paotama hakkama. Aga võta näpust – Sa ei saa seda minult eeldada, sest olen teistsugune naine kui need, kellega Sa harjunud oled. Minus on rohkem looduslast, ehkki olen linnas kasvanud. Kui ma juba midagi tunnen, siis lasen oma tunnetel välja tulla. Kui see Sind aga häirib, siis oleme küll üksteisest valesti aru saanud ja võib-olla peaksime hoopis selle asjaga ootama?

Miskipärast ma jällegi ei imesta – olen selle olukorraga varemgi kokku puutunud – mehed jooksevad mul kannul ja kui ma lõpuks siis kellegi omaks olen võtnud ja ka omi emotsioone (mis võivad olla juhuslikult suuremad ja võimsamad kui mehel) näitama hakkan, siis järsku on ehmatus, kohe tagasitõmbumine või veel hullem: pakkuminek. Sest keegi ei eelda minult suuri tundeid. Või on teine variant: mees läheb lihtsalt tähtsaks, et teda kohe NII palju tahetakse. Ja muutub ülbeks.

Seekord tahaksin sama reha otsa jooksmist vältida ja enne kui ma Su ikka PÄRIS omaks võtan, võiks meie vahel selgeks saada, kui palju siis võib ja kui palju ei või. Ma ei kannata tunnetega mängimist, see on nagu tulega mängimine, võib kõrvetada saada. Kui Sa arvasid, et olen Sulle üks naiivsetest õpilastest, kes suu ammuli su juttu kuulab ja silmi plaksutab, siis sa eksid. Olen ka siin elus üht-teist õppinud ja üks asi on see, et ei tohi karta. Ei tohi karta oma ega teiste tundeid ja mõtteid, kuitahes suured ja võimsad need ka poleks.

Ja tuleb usaldada oma südant, sisetunnet. Ja kuna mina seda väga ka usaldan, siis mu sisetunne lubas mul Sinuga hoogsalt edasi minna. Kui Sina aga nüüd pidureid tõmbama hakkasid ja mulle jääkülmi vastuseid õhtul saatsid (parem oleks vastamata jätnud), siis, kallis Mees, ma ei saa Sinust tõesti enam aru, mida Sa õieti tahad. Räägid mulle ilusast ühisest tulevikust, aga samas tõmbusid kohe oma kookonisse, kui ma tõesti Sulle siiralt neid Sinu poolt tahetud tundeid väljendama hakkasin.

Äkki Sa ei oodanud, et need tunded võivad nii võimsad ja suured olla? Ootuse teemal ma juba kirjutasin – ära oota midagi, võib tulla rohkem, kui ootad, või mitte midagi. Sa ei saa sellistes asjades pidureid peale panna, Sa ise lasid džinni pudelist välja. Vastasel korral hakkan hoopis kahtlema, kas Sa ikka mõtlesid seda, mida ütlesid.

Või siis mõjutavad Sind mingid enda minevikuprobleemid. Lase lahti ja võta meie suhet kui puhast lehte, kuhu kirjutatakse uus lugu, mida pole enne kirjutatud. Mina tegin oma minevikuasjadega lõpu, mediteerisin ja kirjutasin hüvastijätu minevikule, et Sinuga uut ja ilusat, häirimatut suhet alustada. Kui aga kohe tulevad tunnete näitamises häired sisse, siis peab mõtlema, kas ikka saab koos jätkata või tuleks suhtumist muuta. Ma ei tahaks end jälle avastada järjekordse suhtekari otsast ning seepärast on parem, kui me need asjad KOHE selgeks räägime.

Kui Sina väidad, et oled lõunamaa tüüpi mees, paljude emotsioonide ja tunnetega, siis miks ma ei näe sellele vastavat suhtumist ja käitumist. Miks tuleb selle asemel ehteestlaslik nohisemine, kui mina Sulle omi tundeid väljendasin? Vot mina olen hoopis lõunamaa naine, nagu selgub. Või veel hullem, ma olen hoopis metskass. Ja seda Sa juba ei oodanud, eks? Aga olen see, kes olen, võta või jäta. Ja olen selle üle uhke. Ja kui Sinu tunded ikkagi pole need, mis mulle algul paistsid ja millena Sa neid välja pakkusid, siis sorry, eksisin ja jätan su lihtsalt rahule. Mõtle, anna teada.

Ja selles loos oleme ikkagi võrdsed, ära seda unusta – mõlemad võivad ennast niipalju väljendada, kui tahavad, ka Sina. Ja ma ootan, millal Sa seda teed. Kui teed. Ja kui ei tee, siis äkki oleme aadressiga eksinud? Nii, lisasingi väheke vürtsi, nagu Sa ütled. Õhk läks kohe puhtamaks ja südamel hakkas kergem. Vaatame siis edasi, mis saab...

Jana Paulman Foto: Kalev Lilleorg
Klatšiminutid - aprill 2020