Raamatu “Alender” esmaesitlus, mille kaante vahel saab sõna Urmas Alender ise.Foto: Martin Ahven
Toimetas Liisa Mugra 24. november 2020 20:18
Teisipäeva õhtul toimus raamatu “Alender” esmaesitlus, mille kaante vahel saab sõna Urmas Alender ise. Esitlusel tutvustasid väga mahukat ja liigutavat raamatut Yoko Alender, Neeme Raud ja Risto Lehiste. Urmas Alenderi tütar Yoko Alender kommenteerib isa sünnipäeva puhul ilmunud mahukat ja liigutavat teost järgmiselt: "Hiljuti hääletasid Eesti inimesed Urmas Alenderi oma läbi aegade lemmikuimaks meeslauljaks. Tema hääle kõla tunneme hästi. Ent kuidas on tegelikult tema loominguga ja kes ta üldse inimesena oli?

Urmas Alender kirjutas 504 luuletust ja 303 laulu. Seda alates 15. eluaastast, vahel mitu tükki päevas, sest tal oli kiire. Eluaastaid sai lõpuks 40, täpselt nagu tema eeskujul John Lennonil. Alenderi loominguks on enam kui laulud ja luuletused. On ka RUJA lugu, kohati tunnitäpsusega ülestähendatud Ruja story 1971-88, algusest lõpuni. Samuti Alenderi fotoalbumid ja isiklikud kalendermärkmikud. Luuletused kaustades koondatud temaatiliste kavade kaupa, juures Alenderi omakäelised illustratsioonid. Ühelt Eestimaa suvila pööningult ilmuvad välja Alenderi diapositiivid, jällegi - pedantselt sorteeritud, kuupäevade ja asjaosaliste nimedega arhiveeritud. Kõik selleks, et see raamat saaks sündida, on ette valmistatud. Ammu. Elu kui looming.

Mina olen neid asju ju näinud ammu, olen nendega koos kasvanud. Ometi tekkis alles siis, kui sain isast vanemaks see vajalik distants, mis lasi mul näha tervikut – elu kui looming. Nüüd saab sõna Urmas Alender.”

Neeme Raud raamatu ühe koostajana lisab: “Urmas Alender oli Eesti esimene ja eredaima leegiga põlenud rokkstaar. Tema elus ei olnud peaaegu miski kunagi pooltoonides. Ta oli äge mees. Oli sageli elupõletaja, kelle välise värvikuse taga valutas samas haavatud hing. Ta oli nii superman kui traagiline kangelane, kes sündis valesse aega. Teame peast paljusid ta laule, teame fakte ta elust, aga kas ka teda ennast kogu välise butafooria taga? Urmas Alender palub võimalust oma lugu lõpuks ise täielikult ära rääkida. „Alender“ on suurelt elatud elu suur testament, mis on oma mastaapsuses väärikas monument Eesti rokkstaarile number 1.“

Raamatu pani kokku Yoko Alender Urmase koostatud laulikute, luulekaustade, Ruja päeviku ehk „Ruja story 1971–1988“ ja Ruja fotoalbumi põhjal. Lisaks on kasutatud arhiivimaterjale Eesti Ajaloomuuseumi, Teatri- ja muusikamuuseumi, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Raadio ning ERR-i arhiividest ja erakogudest. Neeme Raud aitas raamatu jaoks koguda sõprade, kaasaegsete ja austajate meenutusi.