TÄHISTAMIST VÄÄRT SÜNDMUS: Kuidas harukordset sinise kuu halloween’i pidada, on mõistagi igaühe enda otsustada. Nõiarahva jaoks on see igal juhul suursündmus, sest halloween, mis wicca-traditsioonis kannab nime Samhain, on nõidade aastaringi üks tähtsaim püha – keskpunkt sügisese ja talvise pööripäeva vahel. Kui sellele pühale satub ka täiskuu, on põhjus pidutseda veelgi suurem.Foto: Pixabay
Sirje Presnal 30. oktoober 2020 06:00
Tänavuse kõigi pühakute öö teeb eriti müstiliseks harvaesinev sinine kuu. Viimati toimus Eesti taevakaardil selline suursündmus ligi pool sajandit tagasi, aastal 1974. Eesti peaskeptiku ja staažika kuupildistaja Martin Välliku sõnul pole nõndanimetatud sinises kuus aga midagi erilist – see on astronoomiline paratamatus. Kahjuks ei ole kuu ööl vastu pühapäeva tegelikult ka üldse sinine, vaid tavaline hallikasvalge.

Mis on see harukordne sinine kuu, mida esineb halloween’i (või kui soovite, siis hingede-) ajal ainult kord poolesaja aasta jooksul? Siniseks kuuks nimetatakse täiskuud, millele on samas kalendrikuus eelnenud veel üks täiskuu.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99