Foto: VIDA PRESS
Toimetas Triin Tael 29. oktoober 2020 15:21
Ilmselt maailma kuulsaim raamatupood, Pariisis asuv kireva ajalooga Shakespeare and Company, anub abi: märtsist saadik on kaupluse läbimüük vähenenud ligi 80% ning äsja välja kuulutatud uued Covid-piirangud võivad kuulsale poele lõplikuks hukatuseks osutuda.

Shakespeare and Company pöördus kolmapäeval raamatuhuviliste poole e-kirjaga toetada neid oma ostudega. "Nagu paljud sõltumatud firmad, vaevleme ka meie," vahendab The Guardian kuulsa poe avaldust. Pood lisas, et on iseäranis tänulik uute veebitellimuste eest. Prantsusmaa president Emmanuelle Macron kuulutas äsja välja kuu aja pikkuse eriolukorra: inimestel lubatakse kodust lahkuda vaid tööle, kooli või arsti juurde minekuks. Vähem olulised ärid, nagu näiteks restoranid ja baarid ning ka raamatupoed, peavad uksed sulgema.

Kaupluse rajas 1919. aastal ameeriklanna Sylvia Beach ning seal käisid sellised XX sajandi kirjandushiiud nagu F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, T. S. Eliot ja James Joyce. Nüüdsel kujul avas Shakespeare and Company 1951. aastal George Whitman. Kauplus on tuntud selle poolest, et algajad kirjanikud tohivad riiulite vahel ööd veeta, tingimusel, et aitavad veidi poe töös kaasa. Sel moel on poes ööbinud üle 30 000 külalise.

"Me ei sule oma uksi, aga oleme kõik oma säästud ära kulutanud," ütleb pärast isa surma poe juhtimise enda peale võtnud Sylvia Whitman The Guardianile. Covid-19 esimese laine ajal oli kauplus kaks kuud kinni ega müünud Prantsuse raamatuäriorganisatsiooni soovitusel raamatuid ka netipoes. Whitman tänab arvukaid fänne, kes neid on juba toetanud.

The Guardiani teatel avaldas samasuguse abipalve eelmisel nädalal New Yorgi kuulus raamatupood The Strand.