John Bonham 1975. aastal. Foto: VIDA PRESS
Toimetas Triin Tael 25. september 2020 13:00
40 pitsi viina  - see kõlab tapvalt. Ja Led Zeppelini trummari John Bonhami viis see viinakogus 25. septembril 1980 hauda. 32 aasta vanuselt lahkus rokiajaloo parim trummar ja hetkega oli kadunud ansambel Led Zeppelin.

32aastane Bonham oli 24. septembril alustanud päeva nelja klähvi viinaga ning jätkas tulivee joomist päeva otsa kestnud bändiproovi ajal. Led Zeppelini ootas Kanada turnee.

Õhtul jätkas Bonzoks kutsutud muusik pummeldamist ansamblikaaslase Jimmy Page'i kodus Londoni lähistel Windsoris, kuni vajus ära, kirjutab Ilta-Sanomat Bonhami surma-aastapäevale pühendatud artiklis. Järgmisel pärastlõunal leidsid Zeppelini bassimees John Paul Jones ja tuurimänedžer eest Bonhami elutu keha. Ta oli oma oksesse lämbunud. 

Austusest kadunukese vastu otsustas Led Zeppelin tema surma järel laiali minna.  Sellest teatas ansambel sama aasta 4. detsembril. 

Isata jäi kaks last: viiene tütar Zoë  ja 14aastane poeg Jason. Viimasest sai isa pärandi edasiviija: Jason Bonham on mänginud ansamblites UFO, Foreigner ja omanimelises bändis Bonham. Ta on aastakümnete jooksul üles astunud ka koos Led Zeppelini elusolevate liikmetega. 

John Bonhamit on nimetatud rokiajaloo üheks mõjukamaks trummariks. 2016. aastal paigutas ajakiri Rolling Stone ta kõigi aegade parimate trummarite Top 100-s esikohale.