Inimesed

Pilapiltnik Eduard Tüüri elu täis naljakaid jamasid 

Valdo Jahilo , 15. jaanuar 2001 00:00
NÄITAB NÄPUGA: Pilapiltnik Eduard Tüürile meeldib oma joonistustel suunda näitavate kätega nalja teha. Selle žestiga pole kitsi ka ta ise. Naljamees Lembit Sibul tema selja taga näitab teistmoodi - tema püstine pöial kinnitab naljasoone kvaliteeti. Foto: Arno Saar
“Kõigepealt tahan öelda, et ma pole karikaturist,” teeb selgeks 22. jaanuaril 70. sünnipäeva tähistav Eduard Tüür. “Mina nimetan ennast pilapiltnikuks - see on palju sõbralikum eestikeelne sõna.”

Eduard Tüür avas nädalavahetusel Kiek in de Kökis oma graafika- ja pilapiltide näituse. Naljapildid kannavad koondpealkirja “Täielik jama” ning graafika nimeks on pandud “Sigrimigri” - sellega on autor temale omasel humoorikal moel ära öelnud, et uhkeid nimesid ta ei armasta, vaid eelistab kasutada neid väljendeid, millele looming kõige enam vastab.

Pilapiltidest on üleval valik Tüüri viimase kolmekümne aasta loomingust, graafika on uuem. “Kui kümne aasta eest pensionile jäin, siis hakkasin graafikat tegema - vaba aega tekkis järsku rohkem,” selgitas vanameister oma teist hobi.

“Tüür on väga produktiivne joonistaja,” arvab huumoriajakirja Pikker peatoimetaja Jüri Paet. “Astub aga toimetuse uksest sisse, pildipakk kaenla all. Müüa ta ennast oskab. Seda näitab kas või asjaolu, et ta on Soomes vahest populaarsemgi kui Eestis - seal on karikaturiste vähe ning Tüüri huumor on soomlastele arusaadav.”

Tüür on nõus, et kohti, kus oma naljapilte avaldada, pole palju järele jäänud: “Enamikul ajalehtedel on ju need koomiksid, sinna vahele minu pildid ei sobi.”

Esimese pilapildi joonistas Eduard Tüür enda mäletamist mööda teises klassis kriidiga tahvlile. Mis see täpselt oli, ta ei mäleta, ent õpetaja polnud pildiga kuigi rahule jäänud.

Lisaks näituse avamisele esitles Eduard Tüür ka oma trükivärskeid raamatuid - naljapildikogumikku ning reisikirja “Reisi hull”. Tema pilapildinäitused on praegu üleval ka Pärnus ning Haapsalus.