Kristo KlausFoto: Rene Jakobson
Ohtuleht.ee 14. september 2020 17:14
Konkursi „Noor helilooja 2020“ võitis Kristo Klaus tšellole ja klaverile loodud teose „Kuhu?“ eest. Klassikaraadio eripreemia pälvis Patrik Sebastian Unt flöödile kirjutatud teose „Typhlochactas mitchelli“ eest. Teist ja kolmandat kohta jagasid Gregor Kulla teosega „Hällütämise laul“ flöödile, viiulile, tšellole ja klaverile ning Érik Rauk teosega „Zwei Stücke“ viiulile ja klaverile. Žürii märkis ära veel Kärt Pihlapi teose „Sõltuvus“ klaverile.

Konkursi raames toimus 12. septembril Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis „Noor Helilooja„ 2020 finaalkontsert, kus kõlasid teise vooru pääsenud kuni 23-aastaste noorte autorite helitööd. Teosed kandis ette ansambel koosseisus Lota-Loviisa Rohtla (viiul), Marion Strandberg (flööt), Enno Lepnurm (tšello), Siim Kartau (kitarr) ja Jaan Kapp (klaver).

Žürii liikmete Elis Halliku (esinaine), Märt-Matis Lille ja Peeter Vähi hinnangul mõjus konkursi võidulugu „Kuhu?“ tervikliku kompositsioonina, milles oli näha, et autor on meeldivalt tuttav maailmasõdade vahelise muusikaesteetikaga.

Kristo Klaus õpib Heino Elleri Muusikakoolis kompositsiooni Age Veeroosi juures. Lisaks õpib Kristo Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 5. kursusel. Ta on varasemalt õppinud saksofoni ja loonud enne kompositsiooni õpinguid mitmeid, peamiselt kooriteoseid. Juhendaja Age Veeroosi sõnul on Kristo hea konkursitulemus seda toredam, et teose kirjutas ta alles esimesel kursusel. Kristo õpihimu ja soov arendada oma helikeelt oli kooli tulles lausa  silmatorkav. Talve lõpuks oli ta läbi kuulanud ja töötanud palju muusikat, ning see kõik väljendus vahetult ka tema loomingus.