Inimesed

„Tore on sind jälle näha, Kalmer. Olgu muld sulle kerge!“ 

Heimar Lenk, ajakirjanik , 13. september 2020 17:36
Etenduse plakatil on koos Kalmer Tennosaarega teda kehastanud Kalle Sepp ja Sepo Seeman.Foto: Heimar Lenk

„Imelik on näha lava peal sagimas minu isa, minu ema, mind ennast pisikesena,“ räägib Kalmer Tennosaarest kõnelevas vabaõhulavastuses „Vana klaver ehk Suusabaasis on tantsupidu“ omaenda vanaema kehastanud Liina Tennosaar intervjuus Heimar Lengile. Etendused Kiidjärve iidses mõisapargis olid välja müüdud, kohale tuldi suurte lootustega ja lahkuti veel suurema rahuloluga, meenutab Lenk suve suurimat muusikalavastust.  

„Mul on üks stseen, kus Mamma ja noor Kalmer juttu ajavad ja siis hakkab Kalmer Mammale lõpuks laulma. Ma ei ole siiamaani suutnud selle koha peal pisaraid tagasi hoida,“ kirjeldab oma tundeid Kalmeri tütar, näitleja Liina Tennosaar. „Siis tuleb see kõik peale, et kes ma olen ja kus ma olen ja kust ma olen tulnud. Ma istun oma järve kaldal ja Kalmer laulab mulle. Ma olen oma arust omaenda Mamma. See on midagi nii võimsat ja veidrat. Nii imelik on näha lava peal sagimas minu isa, minu ema, mind ennast pisikesena – ja mul on võimalus seda kõike kõrvalt vaadata. See on uskumatu, veider, äge!“ räägib Liina, kes kehastus lavastuses oma isa emaks enda kodukülas, samade põlispuude all, kus ta lapsena ringi jooksis, sama maantee ääres, mida mööda isa Kalmer rongi peale ruttas, et õigel ajal Tallinna jõuda.

Kõik see, mis Põlvamaal Kiidjärve pargis tänavu suvel juhtus, oligi võimas ja uskumatu. Osaliste sõnul maailma suurim muusikal aastal 2020 pani tuhandepealise publiku plaksutama ka seal, kus näitlejad oodatagi ei osanud. Eks ajaloolisi tükke ole varemgi tehtud, kuid seda, et peaosaline pärast etenduse lõppu üle nurme isamajja läheb ja oma lapsepõlvevoodisse magama heidab, pole vist olnud. Et lavakangelase tütre ema iseennast, oma meest, last ja kauaaegseid televisioonikolleege teatrisse vaatama tuleb, juhtub harva. On ka imetlusväärne, et Kalmer Tennosaare abikaasa Sirje laval kulgeva traagika, ajaloo alastivõtmise, meeletu maru ja möllu heaks kiidab. „Minu ema jäi väga rahule ja see on meile kõige tähtsam. Me kõik ju muretsesime, kui ema etendust vaatama tuli,“ ütleb tütar Liina ja lisab ema sõnad pärast etendust: „Ei nutnud ma siis ega nutnud ka praegu. Aga väikese Liina laulu ajal tuli ikkagi pisar silma.“   

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

21.07.2020
Siiri Laidla | Onu Kalmer ehk siira maapoisi jälgedes
02.07.2020
Mis mees oli maguslaulik Kalmer Tennosaar tegelikult?
01.07.2020
GALERII | Sepo Seeman ja Kalle Sepp tõid Kalmer Tennosaare elukäigu lavale
30.05.2020
Kalmer Tennosaare nurgake Kiidjärvel – palju kirju ja isiklikke asju

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee