Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Triin Tael 9. september 2020 11:25
Oscareid jagav Ameerika filmiakadeemia teatas juunis, et Oscari-ralli uueks osaks saab mitmekesisus. Nüüd seletati, milliseid nõudmisi parima filmi kategoorias edaspidi esitatakse.

Ameerika filmiakadeemiat on aastaid kritiseeritud valgete näitlejate eelistamises Oscarite jagamisel. Nüüd kehtestas akadeemia uued reeglid. Alates 2024. aasta Oscaritest peavad parima filmi kategooriasse pürgivad linateosed vastama neljast nn kaasatusreeglist vähemalt kahele, kirjutab New York Times. Reeglid puudutavad nii näitlejaid kui ka kaadritagust personali. 

Esiteks näitlejaskonda puudutavad uud reeglid. Variant nr 1: vähemalt üks peaosatäitja või kaalukas kõrvalosatäitja peab olema alaesindatud rassi- või rahvusrühmitus. Sellele leidub ka alternatiiv: 30% tähtsamaid või vähemtähtsamaid kõrvalosatäitjaid peab esindama kaht järgnevatest kategooriatest: naised, LGBTQ, alaesindatud rassi- või rahvusrühmitus või kognitiivsete/füüsiliste puuetega inimesed. Veel üks variant: filmi süžee peab keskenduma alaesindatud grupile. 

Kaasatust on võimalik demonstreerida ka kaadriväliselt: palgata kaadritagusteks jõududeks naisi või etniliste vähemuste esindajaid; värvata alaesindatud gruppide esindajaid õpipoisteks või praktikantideks või palgata nende gruppide esindajaid filmide turundamiseks ja levitamiseks.

New York Times lisab, et uute nõuete väljatöötamist juhtisid kaks akadeemia nn kuberneri – produtsent DVon Franklin ja Paramount Picturesi esimees Jim Gianopulos. Inspiratsiooni said nad Briti filmiinstituudilt, kes mullu kuulutas esimese tähtsa filmiauhindade jagajana välja uued mitmekesisus- ja kaasamiskriteeriumid.