Inimesed

GALERII | Vano Allsalu avas loodusest inspireeritud maalinäituse 

Ohtuleht.ee, 18. august 2020 09:51
Vano Allsalu näituse avamineFoto: Arno Saar
Kunstnike liidu asepresident Vano Allsalu avas Haus galeriis oma uue näituse "Looduses".

Galerii kodulehel kirjeldatakse näitust nii: "Autor vaatleb ja taasloob ümbritsevat läbi tugeva subjektiivse üldistuse, keskendudes omaenda isikupärasele värvimaailmale. Sellisel viisil väljendatud loodusmotiive ja loodusest leitud muljeid võib Allsalu loomingus jälgida juba selle algusest peale – ehk kõige ulatuslikumalt näitusel „Maal on maastik“ Tartu Kunstimuuseumis aastal 2004. Kunstniku loomelaad on jõuliselt ekspressiivne, abstraktne, ent siin-seal reaalsusega mängiv. Tema jaoks on oluline suhe visuaalse ja verbaalse vahel – värvide, pildiliste kujundite ning pealkirjadest hargnevate vihjete ja lugude inspireeriv koosmõju."

Kunstnik ise on oma loomingi kohta öelnud: "Minu töödes on sageli tähtsal kohal silmapiir kui meie maailma korraldav joon, mis paneb paika üleval ja all oleva, maa ja taeva. Maastik kui näitelava värvidele ja vormidele. Arhetüüpne motiiv, jalad-maas-tunne, mida saadab elevus teadmatusest, mis on silmapiiri taga.

Loodus ei ole aga minu kui kunstniku jaoks kindla kompositsiooniga pidulik piltpostkaart, vaid eelkõige protsess, õigemini lõputu protsesside müriaad – kasvamine ja kahanemine, õitsemine ja kolletumine, liikumine ja paigalseis. Meid ümbritsev stiihia, brutaalne ja visa tung elada ja edasi kesta, eluslooduse üheaegne haavatavus ja vastupidavus. Vääramatu lainetamine ja taastulek. Pidevalt muutuv ja samas üha endasse pöörduv kõiksus.

Vaatlejana olen talletanud endasse muljeid ja tundeid, mida nüüd põhjalikult ümber töödelduna ning enda ihade, hirmude ja kujutlustega seotuna kõige subjektiivsemal moel väljendan. Loodus on mulle siinkohal justkui allikaks või maardlaks, kust kogun loomingulist materjali, mille tõlgin värvide keelde."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee