Inimesed

„Minu fotod ei ole anoreksiast. Minu fotod on inimkannatustest.“ 

Triin Tael, 9. august 2020 11:12
KUNSTIKS VORMUNUD KANNATUSED: Lene Marie Fossen pildistas küll silmapaistvaid portreesid Chiose eakatest kreeklastest ja saarel randunud Süüria põgenikest, kuid tuntuimad on siiski tema autoportreed. Foto: Lene Marie Fossen / Tartuff
Lapse hääl. Lapse keha. Hiiglaslikud silmad sissevajunud põskedega näos. Lene Marie Fossen oli kümnene, kui ta otsustas söömise lõpetada, et mitte täiskasvanuks saada. Tänavuse Tartuffi festivali valusaim film „Autoportree“ maalib ängistava ja samas ka kauni pildi andekast Norra fotokunstnikust, kelle haigusest sündis harukordne kunst. 

Režissöörid Katja Høgset, Margreth Olin ja Espen Wallin jälgisid mitme aasta jooksul Lene Marie loomingu sündi ning tõusu maailmaareenile. Muldvanade kreeklannade porteed, näos ajavaod ja silmis rahulik elutarkus. Süüria põgenikud, vanainimeseliku pilguga lapsed. Nende kõrval umbes 30aastane Lene-Marie, hapramast hapram olevus, ei naine ega laps, pigem linnupoeg, kes pildistab end vanas Kreeka leeprahaiglas, mille kooruva värviga seinad ja vana mööblirisu moodustavad tema kondistele õlanukkidele ja redelipulkadena väljajoonistuvale rinnakorvile harmoonilise tausta. Surm ja elu, hääbumine ja püsimajäämine. Püsimajäämine kõige kiuste.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11.08.2020
GALERII | Tartus alanud armastusfilmide festivali saab esmakordselt külastada ka virtuaalselt
10.08.2020
PLAANID JÕUS! Üritusekorraldaja: me ei näe põhjust festivali väikeste koroonakollete tõttu ära jätta
06.08.2020
Tõsised teemad Tartuffil: armastuse varjupool ja kunsti sotsiaalne roll