Sass HennoFoto: Tiina Kõrtsini
Toimetas Merilyn Närep 3. august 2020 11:15
Alari Kivisaar on alustanud sõda inimeste vastu, kes on teda laimanud ja tema kohta halvasti öelnud. Sel teekonnal on mehele abiks advokaat Robert Sarv, kellelt nii mõnedki juba nõudekirja saanud on. Selgub, et järgmine neist on kirjanik Sass Henno!

Henno teatab sotsiaalmeedias, et ka tema on saanud Kivisaare advokaadilt kirja. Kirjanik selgitab pöördumises, kuhu tema arvates Eesti ühiskond on suundumas.

"Mul süveneb tunne, et meil on kätte jõudnud kiusajate ja vägivallatsejate poputamise ühiskond. Kannatanute üle naljaviskamise ühiskond. Lapsevägistajatele enne riigikohtu otsust pai tegemise ühiskond. Ja seksuaalvägivalla ohvritele "siin pole midagi, mille alusel menetlust alustada" ütlemise ühiskond. Rassistidele kaasanoogutamise ja lapsporno omajatele toetuse avaldamise ühiskond. Ja ohvritele rõõmsalt "sa ei saa midagi tõestada" ja me anname su kohtusse hõiskamise ühiskond," selgitab Henno.

"Ma sain ka Kivisaare advokaadilt kirja, kus oli enam vähem lause, et ma ei saa tõestada, et mäletan, kuidas Kivisaar ei teadnud kunagi umbes kümne aasta eest raadio eetris, mitme nulliga miljon kirjutatakse. Palun vabandust, Alari Kivisaar. Mul on selline mälestus ja sa ei ole selles süüdi. Sa ei ole sirgelt loll, see on lihtsalt minu mälestus," sõnab kirjanik, et tal on veel palju mälestusi, aga nendest mõni teine kord.

Henno arvab, et teab, milles meie tänase hetke probleem on. "Meil on alusväärtused kokkuleppimata. Lapsest peale on suurem osa meie ühiskonnast kogenud alavääristamist, tühistamist, mõnitamist ja on üsna loomulik, et täiskasvanuks saades on meist saanud rassistlikku iba või väärkohtlemist õigustavad inimesed - sest peame seda normaalseks. Ja arvame et see pole alavääristamine, rassism või vägivald. Ja ajame sassi ning hakkame mõnitajaid ja kiusajaid ohvriteks ja kannatanute kaitsjaid pahategijateks pidama. Ja nii me oleme siin, karvupidi koos, ühiskonnas, mida me väärime. Aluspõhimōttelagedad. Haigetsaajad ja haigettegijad. Kurjad. Väiklased. Ja väiksed. Aitäh, emad ja isad."

Lisaks Hennole sai nõudekirja ka poliitik Zuzu Izmailova. 

Zuzu jagas oma veebilehe blogis Robert Sarvelt saadud e-kirja (vaata täispikka kirja SIIT). "Tutvusime kõigi teie kirjatükkidega hr Alari Kivisaare väljaütlemiste teemal (nii teie enda Facebooki seinal kui ka "Virginia Woolf sind ei karda!" grupis) ning meie arvates olete avaldanud hr Kivisaare kohta eksitavat ja laimavat informatsiooni," alustas advokaat. 

Sarv juhtis tähelepanu, et Kivisaare vastu algatatud petitsioon, millele Zuzu "teatud inimeste jaoks olulise arvamusliidirna "hääli" kogus", rajaneb lausvalel. "Toon näite: te räägite ühel looduskonverentsil näiteks sellest, kui halb on kliimamuutus (vms). Mingid inimesed kakuvad sealt täiesti suvaliselt kontekstist välja endale sobiva teksti, loovad teist võltskuvandi ning asuvad teie "tühistamist" nõudma," kirjutas Sarv. 

Advokaat ütles, et Zuzule jalgu jäänud saatelõigus räägitakse tõepoolest vägistamise teemast, kuid Kivisaar ei toeta kordagi seal vägistamist.  "Põhjendus, miks antud asjas tuleb vastu võtta ratsionaalne otsus, on lihtne: kellegi laimamine ehk mulje jätmine inimesest kui vägistamise pooldajast on väga ränk avalik süüdistus. Kui teil ei tule hiljem piisavalt argumente või tõendeid seda toetama, siis ootab teid kohtuotsus, millega mõistetakse välja ilmselt mitu tuhat eurot," kirjutas Sarv. 

Advokaat ütles, et kui Izmailova saab aru, et soovib avalikult vabandada ja Kivisaarega ära leppida, andku Zuzu talle teada ja detailides lepitakse kokku. Samuti soovis ta saada teada, kui Zuzu soovib "kohtus enda pea pakule panemist". Kivisaare kaitsja lisas, et kiri ei ole saadetud ähvardusena või nõudena hakata raadiohääle andunud pooldajaks, vaid sõbraliku pakkumisena lahendada asi intelligentselt ja viisakalt. "Ei panekski siia kirja lõppu mingit tähtaega, kuid pidage silmas, et me ei saa lõpmatuseni oodata – teil on siiani olnud juba ligi kuu aega, et asja üle järele mõelda ja otsustada," lõpetas Sarv. 

Zuzu vastus Sarvele oli lühike: "Kui te arvate, et olen ületanud oma põhiseaduslikke õigusi, siis palun pöörduge kohtusse. Eesti kohus on kõige läbipaistvam tõemõistmise organ. Oma kliendile võiksite soovitada edaspidi oma sõnavõttudes vaoshoitum olla."