Patarei kindluse Gorži hoovi avamineFoto: Merilin Ulm
Eesti uudised
28. juuli 2020, 19:01

GALERII | Urmas Sõõrumaa avas Patarei vangla hoovi: veel mõni kuu tagasi oli raske siinses energiaväljas kahte tundigi veeta

Patarei merekindluse 4,6 miljoni euro eest soetanud ärimees Urmas Sõõruma avas Patarei merekindluse Gorži hoovi, mis on seni üle 200 aasta linnakodanikele suletud olnud. Varem olid seal vangide jalutusboksid, mis lammutati, et avada ajaveetmiseks koht selleks ja järgmiseks hooajaks. „See hoone saab olema vaba mõtlemise sümbol!“ sõnas Sõõrumaa ja süütas avamistseremoonial lõkke mälestamaks neid, kes sellesse hoonesse kunagi oma elu jätnud.

„Viimased pea sada aastat on see hoone olnud omamoodi sümboliks, et vaigistada neid inimesi, kes mõtlevad teistmoodi või on oma mõtetes vabamad. Siit on tahetud igal võimalikul hetkel põgeneda. Soovin, et see jõud saaks vastupidise suuna ja siia tahetakse hoopis kohale tulla,“ sõnab ärimees Urmas Sõõrumaa enne, kui saeb ketassaega pooleks vangikongi trellid. „Need sümboliseerivad inimese piiramist, ent sellest majast saab vaba mõtlemise sümbol,“ kuulutab ärimees.

Patarei kindluse Gorži hoovi avamine Foto: Merilin Ulm

Sõõrumaa sõnul piinas teda veel mõni kuu tagasi Patarei merekindluse territooriumil rusuv tunne, mis ei lasknud koha peal veeta kahte tundigi ilma, et oleks pidanud eemal puhkamas käima. „Võtsime nõuks hakata seda parandama, nii nagu olime varem ka lubanud,“ ütleb Sõõrumaa, kelle abimeesteks energia parandamiseks on Eesti Apostliku-Õigeusu Kiriku preester isa Aleksander ja Drikung Kagyu Keskuse õpetaja ehk laama Drupon Sangyas Rinpoche.

Patarei kindluse Gorži hoovi avamine Foto: Merilin Ulm

„Olen sattunud lugu pidama sellest tõest, et suuresti seisneb maailm tule ja vee tasakaalus,“ selgitab Sõõrumaa. „Kui see tasakaal paigast ära läheb, jääme kevadel ja sügisel näiteks grippi. Kui tule ja veega hästi ringi käia, võib saada hea söögi, aga võib ka maja maha põletada,“ filosofeerib Sõõrumaa. Nii otsiski ärimees appi preestri, kes pööras tähelepanu vee asjadele ja laama tule asjadele. „Julgen öelda, et täna on siin kordades parem olla.“

Meenutamaks neid, kes on Patarei vangla territooriumile oma elu jätnud, süütab Sõõrumaa hoovis lõkke ning isa Aleksander küünlad. Ent Sõõrumaa hoiatab hoovi avamisele tulnud külalisi, et neid tundeid koju kaasa ei viidaks. „Eestlased kasutavad tihti sõna kaastunne. See tähendab, et kaasa tundmiseks peab selle tunde sisse minema. Mina ütlen, et ärge parem minge. Me ei saa midagi parata sinna, mis siin toimund on. See on olnud suuremate käte töö. Meil tasub olla vaid mõistvad ja aksepteerivad,“ ütleb ärimees, juhatades seejärel sisse jaapani trummivirtuoosi Yosuke Oda. „Et tema trummipõrin selle vibratsiooni kaugustesse lendu laseks!“

Seintel on mälu

Urmas Sõõrumaa valduses olev Rotermanni kvartal vajas omal ajal pendlimehe Rein Weberi kätt, kes sealse energia paika seadis, enne kui varjusurmas kvartal elule ärkas. „Patarei on aga hoopis teine asi kui Rotermann,“ ütleb Sõõrumaa. „Kui seal oli küsimus geobioloogias, siis siin on hoopis teised, spirituaalsemad küsimused,“ sõnab ta. Ärimehe sõnul on energia pööramine kohas, kus on inimesed palju kannatanud, peen kunst, mille kallal töötamine võtab aega. „See ei käi nipsust,“ ütleb ta. „Kes millesse usub, mina usun sellesse, et seintel on mälu ja mitte kõik hinged pole saanud siit oma koju ära minna. Seda tuleb aksepteerida, mõista ja neid aidata. Lihtsalt uisapäisa siia laamendama tulla ei maksa.“

Patarei kindluse Gorži hoovi avamine Foto: Merilin Ulm

Sõõrumaa möönab, et tegu on keerulise objektiga, mille kallal tuleb teha palju tööd. „Sellises majanduslikus olukorras nagu maailm täna on, peab kõvasti pingutama, et see objekt saaks sellise koha Eesti turismikaardil, nagu tal võiks olla,“ sõnab ärimees. Tulevastelt rentnikelt ootab Sõõrumaa vaba mõtlemist. „Oluline on see, millist filosoofiat nad kannavad, mitte see, kas neil on vaja 25- või 100-ruutmeetrist büroopinda. Siia peaksid tulema need, kes tahavad vabalt mõelda ja unistada, mitte avada poekene nii, nagu seda tehtaks igas teises kaubanduskeskuses.“

Patarei vangla hoov jääb külalistele avatuks seni, kuni reaalne ehitus pihta hakkab. „Orienteeruvalt kaheks aastaks,“ sõnab ärimees. Kogu projekt peaks ellu viidama 2026. aastaks. Goržhi hoov on avatud külastajatele iga päev kell 10:00 - 22:00.