Inimesed

Pühapäeval 84aastaseks saanud staažikas nukunäitleja ei pea ennast üldse teatri- ega kunstiinimeseks

Väino Luup läks noorukina nukuteatrisse elektrikuks: „Ma pole kordagi mõelnud näitlejaks ja veel vähem nukunäitlejaks saada.“ (1)

Katrin Helend-Aaviku, 6. juuli 2020 06:00
KRUVIKEERAJA ASEMEL SAI PIHKU NUKUD: Elektrikuks kandideerinud, aga näitlejakoha saanud Väino Luubi aeg nukuteatris on tähelepanuväärne – 45 aastat, mille jooksul pani ta teatrilaval elama üle 30 nuku. Lisandus mitukümmend rolli televisiooni lastelavastustes ja kümmekond enda lavastatud teatritükki. Pildil puhub Väino Luup elu sisse Tripile Robert Vaidlo telelavastuses „Kessu ja Tripp“. Foto: Jaak Maisma / ERRi fotoarhiiv
„Mis soov? Mis asjus?“ küsis Eesti riikliku nukuteatri rajaja Ferdinand Veike 64 aastat tagasi teatri uksest sisse astunud noormehelt, kes tuli end ajalehekuulutuse peale elektrikuks pakkuma. „Meil on praegu lavastus „Tuhkatriinu“ pooleli. Harri Vasar ütles printsirollist ära, meil on uut printsi vaja! Elektrik võib oodata,“ ütles Veike ja pistis jahmunud tööotsijale nuku pihku. Nii algas nukunäitleja Väino Luubi 45 aasta pikkune teekond nukuteatris.

Kui Väino Luup mulle eelmise aasta novembri lõpus veidi järele mõeldes intervjuust siiski ära ütles, olin nukker. Härrasmehena luges ta selle mu meilist välja ja lubas siiski vastata, aga kirjalikult, sest „nii saan ma oma mõtteid korrigeerida ega aja tühja“. Sellest sai alguse meie kahe kuu pikkune ääretult huvitav meilivestlus, mille põhjal nüüd tema loal leheloo kokku panin. Ääremärkuseks – kui inimene perekonnanimega Luup paneb oma meiliaadressi nimeks suurendusklaas, on üsna ilmne, et temas peab peituma ka tubli annus head huumorimeelt.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

27.02.2020
Nukunäitleja Maile Hiiet: „Ma võin prillid ka rääkima panna!“
31.10.2016
Teatriuuendaja Rein Agur: "Nukud sirmi tagant välja!"
14.10.2016
"Uno lahkus, nukud läksid kappi, kapiuks pandi kinni ja oligi kõik."
15.08.2015
"Ferdinand Veike oli, on ja jääb härra Nukuteatriks!"