Johnny Mandel 2011. aastal.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Triin Tael 1. juuli 2020 12:52
Michael Bublé ja veel mitmed kuulsused leinavad 94 aasta vanuses surnud USA heliloojat Johnny Mandelit, kes on tuntud hitist "Shadow of Your Smile" ning komöödia "Mash" tunnusmeloodiast.

Kanada staar Bublé väljendab kurvastust oma kangelase surma üle ning nimetab Mandelit geeniuseks ja üheks oma lemmikheliloojaks, arranžeerijaks ja inimeseks.

1940. aastal kuulsates USA bigbändides trombooni ja trompetit mänginud Mandel lõi ja seadis samal ajal muusikat raadiole ja telele. Lavalt otsustas ta lahkuda pärast põgusat esinemist Count Basie orkestri koosseisus. "See oli nii võrratu kogemus, et tundus: miski ei saaks sellele eales lähedalegi," vahendab BBC News Mandeli sõnu. Noor muusik kolis Los Angelesse ning hakkas kirjutama elegantseid orkestriseadeid sellistele staaridele nagu Frank Sinatra, Ray Charles ja Peggy Lee.

"Johnny Mandel on parim. Sulan, kui mõnda tema laulu kuulen," on öelnud Tony Bennett, kes võitis koos Mandeliga 1965. aastal Oscari laulu "The Shadow of Your Smile" eest filmist "The Sandpiper". 

1970 esitas režissöör Robert Altmanile erilise tellimuse - Korea sõja ajal hargevasse komöödiasse "Mash" oli vaja kõigi aegade totakaimat laulu. Sõnade autor oli Altmani 15aastane poeg. Algselt filmi kuulsasse "Püha õhtusöömaaja" stseeni mõeldud "Suicide is Painless" ("Enesetapp on valutu") avaldas Altmanile aga säärast muljet, et ta kasutas seda avatiitrites. Mandel oli vastu ja nõudis laulu eemaldamist. "Sõjaväemeedikute helikopterid lendavad sõjatsoonis maheda meloodia taustal. See tundus veider," seletas Mandel 2008. aasta intervjuus. 

Filmistuudio aga ei võtnud Mandelit kuulda ning laulust sai ülemaailmne edetabelihitt ja helilooja karjääri edukaim meloodia. "Mul on hea meel, et ma selle lahingu kaotasin," märkis ta hiljem.