TRUU TEENIJA: Scarletti (Vivien Leigh) teenijannat kehastanud Hattie McDonald pälvis rolli eest Oscari, kuid ei tohtinud auhinnatseremoonial valgete kolleegide kõrval istuda. Foto: Imago Images / Scanpix
Inimesed
25. juuni 2020, 16:57

„Tuulest viidud“ naasis ekraanile koos ajalookommentaariga

Legendaarne 1939. aasta kassatükk „Tuulest viidud“, mis rassismisüüdistuste tõttu hiljuti HBO voogedastuskanalilt MAX eemaldati, on eetris tagasi, kuid filmiajaloolase sissejuhatusega. Jacqueline Stewarti sõnul võib linateost olla  ebamugav, isegi valus vaadata. „Kuid on tähtis, et klassikalised Hollywoodi filmid oleksid originaalkujul kättesaadavad.“

Telekanali Turner Classic Movies tummfilmiprogrammi saatejuhina tuntud Stewart seletab sissejuhatuses, et „Tuulest viidud“ on küll kõigi aegade edukaim film, kuid Margaret Mitchelli romaani ekraniseeringu vastu on korduvalt protestitud. See alanud juba enne võtete algust. „Film järgib Mitchelli romaani, kujutades kodusõjajärgset Lõunat graatsilise ja kauni maailmana, tunnistamata orjandussüsteemi jõhkrust, millel see põhineb.“

Filmiajaloolase sõnul kujutatakse orjastatud mustanahalisi kauaste stereotüüpide järgi: nad on valgele isandale truud, kuid käpardlikud teenijad. „See, kuidas film seda maailma läbi nostalgiaprisma kujutab, eitab nii orjandusõudusi kui ka selle pärandit, rassilist ebavõrdsust.“

Stewart räägib sedagi, et näitetrupi mustanahalistel liikmetel ei lubatud osaleda esilinastusel, mis toimus Georgia osariigis. Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) teenijannat kehastanud Hattie McDaniel pälvis rolli eest esimese afroameeriklasena Oscari, kuid tal ei lubatud auhinnagalal oma ekraanipartnerite seas istuda. 

Kui HBO Max langetas otsuse „Tuulest viidud“ ajutiselt programmist maha võtta, avaldas Stewart CNNi kodulehel essee, milles tõdes, et mitmed pidasid seda tsensuuriks, kuid paljudele võis voogedastusplatvormi avamisel esile tõstetud kassatükk mõjuda soola puistamisena haavadele. „Haavadele, millel pole eales lubatud paraneda. Neid haavu avab uuesti iga mustadevastane vägivallaakt, iga õigusemõistmise viivitus ja iga soovimatus tunnistada mustade kannatuste suurust.“ Stewart aga usub, et rassilise ebavõrdsuse valulise jätkumise tõttu peaks „Tuulest viidud“ edaspidigi kättesaadav olema, et saaks seda vaadata, analüüsida ja selle üle arutleda.