Inimesed

GALERII | Laulupeo dirigendid õnnistasid Tallinnas Metsakalmistul sisse mälestuspaiga Laululavalt lahkunuile 

Toimetas Triinu Laan, 19. juuni 2020 11:23
Kunstiteose „Laululavalt lahkunuile“ sisse pühitsemine MetsakalmistulFoto: Teet Malsroos
Laulupeo 151. aastapäeval kogunesid laulupidude dirigendid Tallinna Metsakalmistule, et pühitseda sisse Kirke Kangro värskelt valminud kunstiteos „Laululavalt lahkunuile“, millega avaldatakse austust laulupeo suurkujudele.

„Laululavalt lahkunuile“ on paik Metsakalmistul, mis oma vaikuses ühendab üle aja ja üle ilma kõiki muusikuid, kes on oma ande laulupidudele pühendanud.

Mälestuskivi pühitsesid sisse koorijuhid ja laulupeo liikumise eestvedajad ning kammerkoor "Head Ööd, Vend" Pärt Uusbergi juhatusel.

Dirigent Heli Jürgenson, kes sellise mälestusmärgi rajamise mõtte algatas, selgitas, et kunstnik Kirke Kangrole oli inspiratsiooniks koorirahva poolt armastatud laulupeokantaat „Laulu algus", mille Veljo Tormis kirjutas Hando Runneli sõnadele 1969. aasta juubelilaulupeoks.

Autori kavandi järgi raiuti kantaadi võimsad algusnoodid helivõngetena kivisse. „Tasakaalukas, suursugune, dünaamiline ja võimas, nagu see muusikapala, seisab Metsakalmistul graniidist kunstiteos,“ sõnas Jürgenson. 

„151 aasta eest toimus 18. juunil Tartus esimese laulupeo esimene kontsert. Täna koguneme meie Metsakalmistule, et oma kogukonnaga pühitseda sisse see kaunis kunstiteos. Et me kõik saaksime siin nii täna kui ka homme käia avaldamas austust ja tänu kõigile meie eel käinud õpetajatele ja loojatele. Nii neile, kes puhkavad siin Metsakalmistul kui ka neile, kelle puhkepaik asub siit kaugemal,“ lausus Jürgenson. 

Kirke Kangro monument „Laululavalt lahkunuile“ on loodud  2020. aastal Eesti Kooriühingu ja Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA eestvedamisel ja toel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee