Mart Sander Foto: Erakogu
Liisa Mugra 12. juuni 2020 15:47
"Esimene emotsioon oli hämmastus, siis lõbu. Vaatasin üle eelkõige enda kohad ja imestasin, kuidas vene näitleja kohati üritab minu intonatsiooni matkida. Oli tunne, nagu vaataksin täisti uut filmi," räägib multitalent Mart Sander, kelle film „Eery fairy tales“ lekkis venekeelse dublaažiga illegaalselt internetti.

"Film on üleval täispikkuses. See on mingi Venemaa filmiportaal, kust võid vaadata ja ilmselt ka alla tõmmata viimaseid kassahitte, isegi neid, mida pole veel üldse kaubanduslikult avaldatud," sõnab Sander.

Mart sai filmi lekkimisest teada Toomas Kolki kaudu, kes uuris Facebookis, kas on ikka okei, et see niimoodi saadaval on. "Ta on ju kursis, et film on väga uus ja ringleb praegu edukalt festivalidel - sellised filmid üldiselt ei tohi olla netis avalikult nähtavad, see on ka festivalide nõue. Aga teame kõik, et piraatlus on vägevam kui seadused – näiteks PirateBay’d on püütud oma kümmekond aastat kinni panna, aga ei saada seda maha. Venemaa on maailma mõistes paras metsik lääs – arvan, et isegi Hollywood ei suuda neil silma peal hoida ja nii jäävad suurtel stuudiotel miljonid saamata. Noh, minu filmi vaatamine mind otseselt vaesemaks ei tee, sest Vene kinolevis seda esialgu pole. Küll on see osalemas mitmel Venemaa filmifestivalil ja eks sealtkaudu need ka lekivad," kirjeldab mees. 

Plagiaat on Sanderi sõnul suurim kompliment. ”Oleks tegu viletsa filmiga, vaevalt et keegi oleks ette võtnud nii suure töö. See on ju korralikult helindatud, seal mängivad erinevad näitlejad ja on tunda ka helirežissööri kätt, kes on näitlejaid juhendanud. Suur samm edasi kunagistest ”ninahäälega Terminaatoritest”, mis VHS kujul levisid,” lisab ta.  

"Meie levitaja Triin Rohusaar ütles, et ta üritab kontakteeruda ja lasta film eemaldada, aga ma ise ei usu, et selline asi õnnestub. Vahest ka mõni kiivalt varjatud Hollywoodi hitt lekib juba enne esilinastust interneti ja isegi kulukad kohtuprotsessid ei vii tulemuseni, sest mis on kasvõi korraks netis olnud, seda enam kinni ei püüa. See on juba kümnel uuel saidil levinud, alla laetud ja jagatud."

"Samas on ka filme, mis on niimoodi kuulsaks saanudki – suured levitusfirmad ei võta ette, aga netis lähevad viraalseks ja toovad kokkuvõttes kui mitte rahalist tulu, siis vähemalt tõsiseltvõetava reputatsiooni. Küll aga oleks halb, kui mõni suur festival jätaks sellepärast filmi kavasse võtmata, et see on juba avalik. Ent filmitegijat ei saa vist päris nii karistada, pigem on tegu festivalide oskamatusega neile saadetud filme turvata," lisab Mart Sander