Inimesed

Ida-Euroopa parim indiaanlane tegi indiaanifilmides kõik trikid ise, vajamata dublantide ja kaskadööride abi

Ida-Euroopa parim indiaanlane Gojko Mitić: „Oled kord indiaanlane, siis oled indiaanlane elu lõpuni.“ 

Allan Espenberg, 12. juuni 2020 00:01
IDABLOKI WINNETOU: Idasakslased tootsid kuni 1975. aastani igal aastal ühe uue indiaanifilmi koos Gojko Mitićiga peaosas.Pildil stseen filmist „Apatšid“ (1973).Foto: Kaader filmis "Apatšid"

NSV Liidu tähtsaim indiaanlane, Saksa DV põhiindiaanlane, sotsialismimaade teeneline indiaanlane, Ida-Euroopa indiaanipealik, maailma parim indiaanlane, meie õige indiaanlane, idabloki Winnetou – selliste hüüdnimedega kostitati Saksa demokraatliku vabariigi filmides indiaanlasi, enamasti indiaanipealikke mänginud serblast Gojko Mitićit. Loomulikult oli ta ka sotsialismimaade seksisümbol, keda ihaldasid paljude riikide tuhanded naised.

Homme 80aastaseks saav Mitić mängis 1960. ja 1970. aastatel enam kui kümnes Saksa DV mängufilmis ja oli eriti populaarne Nõukogude Liidus ning teistes sotsialismimaades. 

Filmisari õilsatest indiaanlastest oli Saksa DV filmistuudio DEFA ja kogu idabloki vastus Hollywoodile. Ameeriklased heroiseerisid kauboisid, kujutades neid kasutusele võtmata maade ja metsikute rahvaste hulljulgete alistajatena, aga indiaanlasi näidati metslastena – nad olid ahned, alatud, koledad. Aga Saksa DV filmistuudios rollid vahetusid ning just indiaanlastest said tõelised kangelased, kes võitlesid vabaduse, õigluse ja maa eest. Valged kauboid olid aga kõige kurja juur, kes kiusasid taga õilsaid ja tublisid indiaanlasi. Nii tekkiski vastukaaluks Ameerika vesternidele sotsialismimaades eastern.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee