Foto: @princessmarthalouise/Instagram
Toimetas Triin Tael 5. juuni 2020 13:00
Mustanahalise ameeriklase George Floydi tapmine on vallandanud ülemaailmse rassismidiskussiooni. Sõna võtab ka Norra printsess Märtha Louise. Tema sõnul pole ei sõbrad, pere, õukond ega Norra rahvas tänini leppinud, et tema süda kuulub mustanahalisele šamaan Durekile.

Märtha Louise'i sõnul on talle ja Durekile tehtud tapmisähvardusi, "sest me oleme koos". "Meile on nädalast nädalasse öeldud, et inimesed ja pereliikmed häbenevad meid, sest oleme teineteise välja valinud."

Märtha Louise tegi oma armusuhte teatavaks aasta tagasi. Kolm aastat varem oli ta lahutanud oma abikaasast, kirjanik Ari Behnist, kellega tal on kolm tütart. Aastaid depressiooniga võidelnud Behn läks eelmise aasta lõpus vabasurma. 

Printsess on veendunud, et vastuseis tema armusuhtele biseksuaalse Los Angelese šamaaniga tuleneb põhiliselt rassismist. "See, et ma olen šamaan Dureki sõbratar, on näidanud, kuidas valgete ülevõim toimib ja kuidas ma ka ise olen mustanahalistest inimestest alateadlikult mõelnud ja nende suhtes käitunud."

Märtha Louise'i sõnul hoitakse Durekist eemale. Tema sõbrad kahtlustavad, et staaršamaani jutt kubiseb valedest.  See olla ilmselge rassismi märk. Printsessi sõnul peetakse Dureki heasüdamlikkust kahtlaseks. Märtha Louise'i kallimale on öeldud, et tema jaoks pole lauas kohta, ja kõrgel positsioonil inimesed on keeldunud temaga (koroonaeelsel ajal) kätlemast. 

"Oletatakse, et Durek ei ole hea inimene, kes mind armastab, vaid on manipuleerinud mind teda armastama - ja jätkab minuga manipuleerimist. Et ta kasutab mind majanduslikult ära. Ajakirjandus esitleb teda valetajana, vägivallatsejana ning ohuna mu perele ja mulle, jagades faktidega tõestamata lugusid, sest need toetavad uskumuste süsteemi, mis on tema suhtes juba paika pandud. See on rassism!"