Inimesed

Kaante vahele on jõudnud Johannes Käbini memuaarid „Aastate ja kauguste tagant. Mälestused ja päevikukatked“

Johannes Käbin. Kas eestlastele parim võimalik valik? 

Heimar Lenk, ajakirjanik, 4. juuni 2020 22:30
EESTI ESIKOMMUNIST: EKP keskkomitee esimene sekretär 1950.–1978. aastal oli Johannes Käbin. „Õigesti tehti, et maha võeti. Kuhu see kõlbab, et inimene on juba 28 aastat seda vastutusrikast ametit pidanud,“ kommenteeris Käbin memuaarides parteijuhi kohast ilmajäämist.Foto: Mati Hiis

Äsja ilmunud Johannes Käbini mälestusteraamat on ajaloohuvilistele ühtaegu nii kaua oodatud kui ka ootamatu kingitus, millest hakati rääkima juba parteijuhi eluajal. Rõõmustav oli kuulda Johannes Käbini poja Eduard Käbini lubadust eelmise aasta augustis, et mälestused ilmuvad pea. Õhinaga võtsin minagi selle raamatu kätte.

Pettumust teos ei valmistanud, ikka vastupidi. Käbini valitsemisperioodist 1950–1978, eriti viimastest aastatest, oleks tahtnud siiski rohkem lugeda. Tundub, et poeg Eduard on hästi hoolikalt valinud, mida avaldada ja mida mitte. Kindlasti soovib ta isale vaid head ja jättis nii mõnegi põneva lehekülje koduarhiivi lebama, et ajalugu helgem paistaks.

Kõige paremini on lahti kirjutatud Käbini lapse- ja nooruspõlv. Paistab, et autor on selle kallal kõvasti vaeva näinud ja kõik täpselt kirja pannud. Johannes sündis 1905. aastal Virumaal Rakvere kreisis Rannu külas. Kuni 1941. aastani, mil kommunistlik partei Käbini Eestisse tagasi suunas, elas perekond Venemaa mitmes paigas.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.03.2015
Kuidas Käbin Eesti kultuuri lammutas
19.09.2012
Kes himustas parteijuht Käbini konjakit? Miks näitlejad miilitsas 15 päeva said?
28.12.2010
Meenutusi möödunust ehk endiste kommunistide välimääraja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee