Inimesed

Elton John ja Julia Roberts mälestavad USA näitekirjanikku ja aidsiaktivisti 

Toimetas Triin Tael, 28. mai 2020 12:42
Larry Kramer juunis 2019.Foto: Reuters/Scanpix
USAs suri sel nädalal 84 aasta vanuses näitekirjanik Larry Kramer, kes tõusis 1980. aastate aidsikriisis esile sõnaka aktivistina ning kujutas seda perioodi oma näidendis "The Normal Heart" (1985).

Maailmakuulsat aidsiaktivisti mälestavad sotsiaalmeedias paljud tuntud inimesed eesotsas Elton Johniga. Briti laulja nimetab Krameri lahkumist kurvaks uudiseks. "Maailm kaotas gigandi, kes seisis geide õiguste eest sõdalasena. Tema viha oli ajal, mil Ameerika valitsus geimeeste aidsisurmi ignoreeris, vajalik."

Julia Roberts, kes mängis Krameri menunäidendi ekraniseeringus (2014), ütles ajakirjale Variety: "Larry oli oma veendumustes tulihingeline ja väsimatu. Tõeline kangelane, kellele väga paljud inimesed tänini oma elu eest tänu võlgu on. Minu jaoks oli tema orbiidil veedetud aeg suur au."

Filmi lavastaja Ryan Murphy pühendas Kramerile pika ühismeediapostituse ning nimetas teda aegade suurimaks ja tähtsaimaks geiaktivistiks.

BBC News märgib, et Kramer sai esmalt tuntuks stsenaristina, teenides 1971. aastal D. H. Lawrence'i romaani "Armunud naised" muganduse eest Oscari nominatsiooni. 1977 andis ta välja eduka, kuid poleemilise romaani "Faggots" ("Peded"). 1980. aastate algul keskendus Kramer võitlusele HIV ja aidsi teadvustamise nimel.