Death metal bänd IntrepidFoto: Erakogu
Liisa Mugra 20. mai 2020 12:50
Eesti death metal bänd Intrepid sündis 2016. aastal. Bändis tegutsevad Simo Atso, Raiko Rajalaane, Villem Eplik, Siim Soodla ja Madis Kaljurand. “Death metal on väga intensiivne, kiire ja kuri muusika, mida igaüks ei suuda kuulata. Death metal`is ei ole meloodilist laulu, vaid on tavakeeli öeldes karjumine,” kirjeldab bändi trummar Madis Kaljurand.

 Bändi asutajaliige Simo Atso tõdeb, et alguses ei pidanud nad üldse death metal bänd olema. “Aga siis käisin ühel death DTA kontserdil, mis oli muuhulgas esimene kokkupuude selle žanriga. See oli minu jaoks nii äge, et hakkasin žanri kohta rohkem uurima ja otsustasime, et teeme hoopis death metal`it,” meenutab ta. 2017. aastal oli Intrepidi kõige esimene kontsert.

Intrepid tegeleb death metal`i muusikaga. “See on agressiivne, energiat täis ja vokaal ei ole enamasti meloodiline, aga selles on palju rütmilisust. Esimesel korral, kui death metal`i muusikat kuulad, lähevad ilmselt kõrvad lukku, aga kui sellesse süvened, on seal väga palju detaile ja see ei ole puhas lahmimine,” kirjeldab Simo. “See on nagu lahe õudusfilm helivormis,” ütleb bändi kitarrist Villem Eplik.

Death metal`i eeldus on, et oskad mõelda muusikaliselt ja asjad täiendaksid üksteist. Kui ma kirjutan lugusid, tahan alati, et trummid, kitarr ja vokaal oleksid omavahel sünergias - see on kontrollitud kaos,” arvab Simo. “Lisaks sellele on death metal`i mõte ülim positiivsus, mingit viha ei ole. Agressiivsus on üks asi, aga kui tuled meie kontserdile, siis sa ei tohiks sealt halva tujuga ära minna.”

Death metal`it ei ole võimalik teha lihtsalt raha või kuulsuse pärast 

Intrepidi suurteks eeskujudeks Eestis on death metal bändid Catafalc ja Aggressor. “Need bändid on juba ammu enne meie sündi tegutsenud ja Intrepid üritab nende jälgedes käia,” räägib Madis. “Ka meie ideed tekivad enamasti, kui kuulame mõnda teist bändi ja näeme, et tahaksime sarnast asja teha. Me ei sihi, et oleksime maailma originaalseim bänd, eelkõige tahame jäljendada oma eeskujusid, lisab Simo.

Intrepid avaldas selle aasta märtsis ka oma debüütalbumi “Unused Imaginative Capacity”. Bändi kitarrist Simo räägib, et protsess algas juba 2017. aastal. “Läksin koju ja hakkasin demosid tegema: valmisid esimesed käigud ja jupikesed, mida albumil on kuulda,” kirjeldab ta. “Stuudiosse minek lükkus aga seetõttu edasi, et tahtsime olla kindlad, et suudame anda tipptasemel kontserte.” Atso lisab, et albumi valmimisel üritasid nad kompida oma muusikalisi piire, näiteks “Insidious Plague” on üks lugu, mis oli artistide jaoks suur katsumus. “Albumi valmimine võttis tohutult kaua aega , aga lõpuks jõudsime soovitud tulemuseni. Me ei tahtnud teha midagi, mis oleks liiga lihvitud, soovisime jätta kõige ausama mulje endast: sellest, kuidas kõlame live`s ja prooviruumis.”

Bändilikmed räägivad, et esinemisi ülemäära palju ei ole. “Eesti on väike ja sellise nišitootega igal nädalavahetusel esinemas käia ei ole võimalik,” ütleb Madis. “Death metal`it ei ole võimalik teha lihtsalt raha või kuulsuse pärast. Kõik, kes seda teevad, peavad seda ka nautima. Meie väga naudime seda, mida teeme!” arvab Villem. 

Muusikaga alustasid bändiliikmed juba väga noorelt

Bändi asutaja ja kitarrist Simo Atso räägib, et tema teekond muusikas algas juba enne sündi. “Mu isa ja ema tegid kaasa ansamblis Loits ja kõige varasemad mälestused ongi prooviruumidest, kus isa ja ema muusikat tegid. Minult on küsitud palju, kuna oli esimene kokkupuude, kui ma reaalselt ise muusikat mängisin, aga pean ausalt ütlema, et ma ei mäleta. Olen seda 2aastaselt alates teinud ja ma ei oska ühte hetke välja tuua.”

Siim Soodla ütleb, et hakkas umbes 7aastaselt akustilist kitarri õppima. “Paar aastat õppisin koolis, siis läksin edasi muusikakooli. Muusikakoolist tulin ma ära 5. klassis ja hakkasin ise elektrikitarri õppima”

Trummar Madis Kaljurand alustas muusikateed 8aastaselt. “See muusika, mida praegu teen, on suuresti saanud mõjutuse Rammsteinilt, seda kuulasin juba siis, kui olin 3aastane. Mulle meeldis diivanipatjadel rütmi taguda Rammsteini järgi ja vanemad võib-olla vaatasid, et siit saab asja ja panid mu muusikakooli. Peale seda olen õppinud ise muusikat mängima ja kirjutama.”

Bändi kitarrist Villem Eplik: “Ma ise seda küll ei mäleta, aga väidetavalt, kui olin 3aastane, olid mu isal Loitsu ja Metsatöllu vinüülplaadid. 3aastane Villem võttis Loitsu plaadi, pani selle mängima ja kuulas terve plaadi šokeeritud näoga läbi. Sealt sai kõik alguse. Kümme aastat ei huvitanud muusika mind üldse, aga siis hakkasin kitarri mängima,” räägib ta.