Inimesed

75 AASTAT TAGASI | Adolf Hitler ja Eva Braun: enesetapp või ikkagi eluga pääsemine? 

Allan Espenberg, 30. aprill 2020 13:51
Adolf Hitler ja Eva Braun suveresidentsis BerghofisFoto: AP/Scanpix

75 aastat tagasi, 30. aprillil 1945. aastal lahkusid vabatahtlikult siitilmast Saksamaa füürer Adolf Hitler ja tema vastne abikaasa Eva Braun. Kuigi Hitleri enesetapu kohta on küllaldaselt tõendeid, on aastakümneid arvatud, et tal õnnestus piiramisrõngas olevast Berliinist siiski eluga lahkuda ja elada võõrsil tagasitõmbunult kuni loomuliku surmani.

5. septembril 2013 suri 96aastasena ajurabandusse sakslane Rochus Misch, kes oli II maailmasõja ajal olnud Adolf Hitleri ihukaitsja, telefonioperaator ja käskjalg. Ta oli tema viimaste päevade ja enesetapu teadaolevalt viimane elus olnud tunnistaja. Misch tutvustas end nii: „Minu nimi on Rochus Misch. Ma olen tähtsusetu mees, kuid olen kogenud midagi tähtsat.“

2006. aastal ilmusid Prantsusmaal Mischi memuaarid „Ma olin Hitleri ihukaitsja“ („J'étais garde du corps d'Hitler“). Prantsuse ajakirjanik Nicolas Bourcier intervjueeris korduvalt Mischi ja nendest intervjuudest valmiski lõpuks raamat. Seejärel avaldati tema biograafia Argentinas, Hispaanias, Brasiilias, Poolas, Türgis, Jaapanis ning alles 2008. aastal Saksamaal – pealkirjaga „Viimane tunnistaja“ („Der letzte Zeuge“). Sellest sai menuk.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

30.04.2020
MÄLUMÄNG | 75 aastat Adolf Hitleri enesetapust
22.04.2020
MINEVIKUHETK | 22. aprill: raevunud Hitler tunnistas avalikult sõja kaotamist
20.04.2020
Hitler ja Lenin: kurjad hüsteerikud, kes tahtsid valitseda kogu maailma

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee